V druhej svetovej vojne malo Nemecko istú dobu nádej na víťazstvo, no napokon však neuspelo. Historici sa preto bližšie pozreli na niektoré rozhodnutia Adolfa Hitlera a zistili, že keby niektoré urobil inak, nacisti mohli vojnu vyhrať.

Chyby, ktoré Hitlera pripravili o víťazstvo v druhej svetovej vojne
Nemecko malo namiesto Sovietskeho zväzu napadnúť Britániu
Invázia do Sovietskeho zväzu v roku 1941 bola prvým zlým rozhodnutím. Hitler vyslal 4,5 milióna vojakov, aby napadli krajinu, ktorá s ním podpísala dohodu o neútočení. Bola to obrovská chyba, pretože Británia ako vtedajší najväčší vtedajší nepriateľ Nemecka bola v tom čase úplne bezmocná. Keď Nemci napadli Sovietsky zväz, britskej armáde chýbali ťažké zbrane, motorové vozidlá, operačné koncepty i skúsenosti, aby odolali invázii. Hitler svojím nelogickým rozhodnutím v podstate uvoľnil tlak na Britániu a doprial jej čas zmobilizovať sily.

Desivý cintorín z druhej svetovej vojny: Stále sa tu dajú nájsť ľudské lebky

Nacisti nemali bojovať na dvoch frontoch
Skutočnosť, že Nemecko bojovalo na dvoch frontoch, zohralo zásadnú úlohu pri jeho kapitulácii. Bojovať proti Spojencom na západe a proti Sovietom na východe bolo samovražedné. Keby nacisti bojovali iba na jednom fronte, priebeh vojny mohol byť iný. Východný front totiž absorboval až tri štvrtiny nemeckej armády a vyústil do dvoch tretín nemeckých obetí. Historici sa dodnes čudujú, prečo Hitler neuprednostnil napadnutie Británie pred Sovietskym zväzom. Ak by totiž napadol Britániu, poľahky by neutralizoval západnú silu a potom sa mohol premiestniť na východný front. Keby najprv porazil Britániu, znemožnil by USA mať v Európe vojenské základne.

Bitka pri Kohime: "Stalingrad východu", na ktorý sa zabudlo

Nemecko nemalo vyhlásiť vojnu Spojeným štátom
Jednou z najväčších chýb nacistov bolo vyhlásenie vojny Spojeným štátom. Ak by Nemecko v tomto ohľade postupovalo prezieravejšie, existuje veľká šanca, že USA by Nemecku vyhlásilo časom vojnu iba formálne a Nemci by mali viac času na prípravu. Pravdupovediac, USA sa nechceli úplne pridať k európskemu vojnovému stavu, keby im Nemecko výslovne nevyhlásilo vojnu.

Hitler sa nemal uchýliť k holokaustu
Holokaust bol systematickým a štátom sponzorovaným mučením a vyvraždením šiestich miliónov Židov. Ide o najväčšiu chybu, ktorú nacisti počas vojny urobili. Zabíjanie nevinných Židov, vrátane žien a detí, vykreslilo Hitlera ako krutého diktátora so živočíšnymi inštinktmi, čo bolo rozhodujúce pre vznik celosvetovej vojenskej mobilizácie voči Nemecku. Ak by sa Hitler zdržal týchto zverstiev, spojenecké krajiny by oveľa ťažšie dokázali zmobilizovať takú masívnu vojenskú odpoveď, ktorá nakoniec spôsobila pád Tretej ríše.

Leteli cez celý Pacifik: Japonské balónové bomby zabíjali Američanov

Nemecko malo koordinovať inváziu do Sovietskeho zväzu so záujmami Japonska
Nemecko pred napadnutím Sovietskeho zväzu urobilo vážnu chybu, že nekoordinovalo svoj postup s Japonskom a nedonútili Sovietov bojovať na dvoch frontoch. Jedným z dôvodov, prečo Sovieti uspeli aj počas bojov v tuhej zime, bolo, že sa posilnili dobre vybavenými a vyškolenými divíziami zo Sibíri, ktoré úspešne zastavili nemeckých vojakov. Keby Hitler koordinoval útok s Japonskom, nemeckí vojaci by nepriateľa napadli zo západu a Japonci z východu, čím by na seba naviazali vojakov zo Sibíri.

Nemecko nemalo zasahovať v Grécku
Hitler veril, že keď v máji 1941 napadne Sovietsky zväz, pred zimou dobyje Moskvu. Niektorí historici súhlasia, že jeho úvaha mohla vyjsť, keby sa „nerozptyľoval" v Grécku. Po talianskej ponižujúcej porážke v Grécku sa totiž Hitler rozhodol zachrániť česť Talianov. Historici sa domnievajú, že presunutie vojenských síl do Grécka oddialilo inváziu do Sovietskeho zväzu najmenej o šesť týždňov. Keby Hitler nevstúpil do Grécka v apríli 1941, existuje šanca, že Moskvu by dobyl pred nástupom zimy.