Reklama

Chcete vlastný bazén? Poradíme vám s výberom

Pri výbere bazénu si zvášte všetky pre a proti.

Zdroj: sxc

Reklama

Po plávaní vo vlastnom bazéne s čistučkou vodou, zohriatou presne na teplotu, aká nám vyhovuje, túžia mnohí z nás. Mať bazén však nie je iba oddych, ale aj práca. Čo to všetko obnáša?

Prečo bazén?
Pretože pohyb vo vode je najzdravší. Voda nadnáša a unavené a stresom napnuté svaly a kostra si v nej oddýchnu najlepšie. Cvičenie vo vode nie je také namáhavé ako na suchu a prináša rovnaké, ak nie lepšie výsledky. Pomáha prevencii a rehabilitácii ortopedických problémov.


Aký bazén?
Najideálnejšie je, ak máte bazén priamo v dome alebo aspoň prepojený s domom. Keď ho napojíte na vykurovací systém, budete temperovať aj vzduch okolo a plávať môžete po celý rok. Najlepšie riešenia bývajú vždy najdrahšie. Ak nemáte zvyšných viac ako dvadsaťtisíc eur na jeho realizáciu a pár stoviek mesačne na jeho prevádzku, obzrite sa po niečom inom.
Aj finančne dostupný bazén vám prinesie toľko radosti, ako ten luxusný. Pozor! Finančne dostupný ešte neznamená lacný! Bazén zapustený do zeme, či už škrupinový alebo betónový, obložený alebo vystlaný fóliou a so zastrešením, ktoré predĺži kúpaciu sezónu z troch na šesť mesiacov v roku vás vyjde najmenej na desať tisíc eur. Ako vidno, bazén je investícia a preto je vhodné poradiť sa s odborníkmi, známymi, ktorí už majú skúsenosti s bazénom a ak sa dá, otestovať „svoj“ bazén na povrchu. V prípade, že sa chcete vyhnúť zemným prácam alebo chcete do kúpaliska investovať len pár stoviek, zvoľte si gumový bazén so samonosným prstencom (dno rozložíte na podložku a bazén sa napúšťaním vody sám postaví), alebo kruhovú, prípadne väčšiu oválnu konštrukciu vyloženú fóliou. Takýto bazén je výborný aj pre malé deti a vy si ho s nimi pár rokov tiež užijete. Mnohí milovníci bazénov po čase zistia, že chcú väčší komfort a keď si spočítajú, koľko času, úsilia a peňazí stojí údržba vody, pustia sa do stavby zabudovaného bazéna. Potešenie z neho sa už ráta nie na roky, ale na desaťročia.


Čo s vodou?
Peter Zavŕel z firmy Desjoyaux upozorňuje: „Voda je nielen drahá, ale čím ďalej tým vzácnejšia. Tam, kde je to možné, sa bazény vôbec nevypúšťajú, napríklad zo škrupinových alebo železobetónových konštrukciách vyložených fóliou sa voda necháva aj cez zimu. Pri správnom ošetrovaní nemusíte vypustiť ani bazén s oceľovým prstencom, stojaci na povrchu. Vypustiť vodu na zimu je nutné zo starých typov obložených keramikou, ktorá by mohla mrazom popraskať.“ Základom starostlivosti o vodu v bazéne je dobrá filtrácia. Môžete si vybrať z pieskovej alebo minerálnej, napojenej na bazén systémom potrubia. Z potrubia je nutné na zimu vodu vypustiť, inak by mohlo vplyvom mrazu prasknúť. Druhou možnosťou je požiť závesné zariadenie s čerpadlom. Na zimu čerpadlo s filtrom vyberiete a uložíte v suchu až do jari.
Ak bazén nie je zastrešený, pred zimou je potrebné vypustiť z neho 20 – 40 cm vody. V miestach, kde sa dá počítať s väčším množstvom snehu, je treba vypustiť vody viac. Na zimu do vody nahádžte plastové plaváky (stačia obyčajné PET fľaše), aby sa tlak ľadu rozložil a neponičil vám konštrukciu.


Ako čistiť?
Po zime voda naberie nečistoty a zvyčajne sa v nej objavia aj riasy. Preto sa najskôr musí spustiť filtračný systém, vyčistiť dno aj hladina od všetkých nečistôt a voda zbaviť kalu. Na zbavenia dna nečistôt pomôže podvodný vysávač – hadica, ktorú napojíte na čerpadlo a vysajete ňou hrubé nečistoty. Potom príde na rad chémia. „Skôr, ako prejdete k chlórovaniu (čo je najbežnejší spôsob čistenia vody od baktérií a rias), nezabúdajte na zaistenie neutrálneho pH faktoru,“ upozorňuje Pavel Zavřel. „Chlór totiž funguje len pri správnej hodnote pH – ideálne sa pohybuje okolo 7,4. Pár kvapiek do testeru vám povie, či treba vodu „prikysliť“ – vtedy pridávate kyslý granulát s označením pH mínus, alebo je treba viac zásaditých látok – granulát pH plus. Túto hodnotu musíte sledovať aj počas roku, pretože sa mení v závislosti od toho, koľko ľudí a ako často sa v bazéne kúpe a ako teplú vodu udržiavate. Niekto upravuje pH faktor raz do týždňa, iný raz za tri týždne, je to veľmi individuálne. Každopádne nemá zmysel vodu chemicky ošetrovať dezinfekčným chlórovým prípravkom , pokiaľ nemá správne pH.“
Ak nechcete alebo nemôžete použiť na chlór, dezinfikovať bazén môžete aj UV lampou alebo prístrojmi založenými na uvoľňovanie iontov medi, striebra a zinku, ktoré ničia baktérie a riasy podobne ako chlór. Všetko vyžaduje pravidelnú kontrolu a údržbu. Piesková filtrácia sa musí pravidelne čistiť spúšťaním protiprúdu, závesná vybratím a prepláchnutím filtra. Vaše súkromné kúpalisko vám zaberie pár hodín práce týždenne.


Ako dlho?
Gumový bazén vydrží pri šetrnom zaobchádzaní na záhrade dve až tri sezóny, oceľová konštrukcia s fóliou asi raz tak dlho. Na celý život budete mať bazén laminátový alebo polypropylénový a železobetónovú konštrukciu vyloženú fóliou. Tá je praktickejšia z hľadiska údržby a opráv. Malé natrhnutie fólie je možné opraviť aj bez vypúšťania vody špeciálnym lepidlom, pokiaľ ale praskne vaňa, musíte vodu vypustiť a materiál nechať odborne zvariť. Fólia má životnosť až 20 rokov a pri väčšom poškodení ju jednoducho strhnete a nahradíte novou. „Takúto renováciu odporúčame napríklad majiteľom starších, keramikou obložených bazénov,“ vysvetľuje výhodu fólie Peter Zavřel. „Na dobre založený starý bazén položíte novú fóliu a bazén vám bude opäť slúžiť dlhé roky.“



Čo odporúča odborník?

Zastrešenie
„Kto má zabudovaný vonkajší bazén, určite čoskoro pristúpi k jeho zastrešeniu,“ tvrdí Petr Zavřel. „Investície doňho sú síce porovnateľné so samotným zaobstaraním bazéna, ľahšie sa vám ale bude udržiavať čistota vody, pretože do nej nebudú padať nečistoty zo vzduchu a tiež si predĺžite kúpaciu sezónu. Samotné zastrešenie udrží teplotu vody o 4 až 5 stupňov Celzia vyššiu ako v otvorenom bazéne. Niekomu bude stačiť bublinková solárna plachta, ktorá sa uloží každý večer na hladinu bublinkami dole a udrží jej teplotu do ďalšieho dňa.“ Najjednoduchšie zastrešenie Azuro na oválne bazény 4,9 x 8,9 m je akoby pružnými oblúkmi vystužený „stan“. Stojí približne 1.900 eur, jeho montáž i demontáž je jednoduchá, je praktický a použiteľný aj pre nadzemné bazény.

Vykurovanie
Kto by už nechcel využívať svoj bazén celoročne? Vyhrievanie je možné zabezpečiť zemným tepelným čerpadlom, v tomto prípade si k nákladom pripočítajte ešte cenu zemného vrtu. O niečo menej finančne náročný je ohrev pomocou solárnych panelov. Obe metódy sú aj ekologické – využívanie klasických palív na vyhrievanie bazéna je nielen predražené, ale aj nešetrné k životnému prostrediu.

Relax vo vírivke
Kvalitný masážny bazénik napríklad 1,5 x 2 metre je vhodný naozaj pre každého. Vzhľadom k rozmerom ho môžete umiestniť buď do veľkej kúpeľne v dome, alebo v blízkosti domu, aby ste ho mohli využívať po celý rok. Ideálne je vyhrievať vodu na teplotu ľudského tela, pretože vtedy je podvodná masáž najúčinnejšia. Tvarovanie bazénikov je prispôsobené rehabilitácii a relaxácii – môžete si v ňom poležať i posedieť. Spotreba vody je síce nižšia ako v bazéne, starostlivosť o vodu je ale rovnaká. Ceny víriviek začínajú od necelých 6.000 eur, k tomu pripočítajte zabudovanie, rozvody vody, filtráciu ... celkovo sa cena tohto luxusu vyšplhá najmenej na 12.000 eur.

Vyberáme pre vás niečo PLUS