Jaskyniari sa doslova pretláčali cez úzke podzemné priestory, ktoré by u väčšiny ľudí vyvolali klaustrofobické záchvaty. Ich odvaha hraničiaca so šialenstvom však spôsobila, že si dokázali vybojovať cestu cez najhlbší jaskynný systém v Austrálii. 30. júla 2022 sa dostali tam, kde pred nimi ešte noha človeka nikdy nevkročila.
Jaskyniari z klubu Southern Tasmanian Caverneers, ktorý sídli v tasmánskom meste Hobart, sa dostali až na dno 401 metrov hlbokej jaskyne. Stephen Fordyce, ktorý expedíciu organizoval, dal jaskyni meno Delta Variant. Vraj chcel pripomenúť budúcim jaskyniarom udalosti zo začiatku 20. rokov 21. storočia.
Tím strávil pod zemským povrchom 14 hodín. Prechádzal cez spleť tunelov, komôr a siení, kde sa okrem iného nachádza aj 163 metrov vysoký vodopád. Jeden z jaskyniarov opísal objavovanie priestorov ako „extrémne namáhavé“. Najmä preto, že veľká časť putovania sa odohrávala vo vertikálnom smere a vyžadovala si veľa šplhania po lanách.
Dno Delta Variantu sa spája s už predtým preskúmaným jaskynným komplexom Niggly-Growling Swallet.
Najhlbšiu jaskyňu v Austrálii skúmali dovedna šesť mesiacov a pripravovali si laná tak, aby sa na jej dno dostali čo možno najrýchlejšie. Karina Andersová, ktorá bola súčasťou tímu, to prirovnala k obrátenému šplhaniu na horu. Posledný úsek meral 35 metrov. Po oslave na dne jaskyne sa prieskumníci vydali späť cez komplex Niggly-Growling Swallet a vynorili sa len pár metrov od vstupu do Delta Variantu, ktorý bol až donedávna dobre ukrytý pod kríkmi a popadanými stromami.
Hoci jaskyniari stanovili austrálsky rekord, na ten svetový sa zatiaľ nechytajú. Najhlbšou známou jaskyňou na Zemi je momentálne Verevkina v Abcházsku, kde jej najvyšší bod od toho najnižšieho delí ohromujúcich 2212 metrov.