MENU
Menu

Spektrum Cesta hrdinov SNP: Najdrsnejšia túra na Slovensku

Meria 760 kilometrov a prejsť ju trvá takmer mesiac. Mnohí, ktorí sa ju pokúsili zdolať, zlyhali, no napriek tomu to skúšajú znova. Cesta hrdinov SNP a na ňu nadväzujúca Štefánikova magistrála sú tým najextrémnejším, čo môžete v rámci slovenskej turistiky zažiť.

Cesta hrdinov SNP: Najdrsnejšia túra na Slovensku

Foto: Wiki/Pelex
Cesta hrdinov SNP nesie meno podľa regiónov, cez ktoré prechádza. V mnohých z nich totiž počas Slovenského národného povstania aktívne pôsobili partizáni. Za čias socializmu tak na ich počesť vznikla najdlhšia súvislá turistická trasa na Slovensku, ktorá sa dnes skladá z dvoch častí.

Tou prvou je samotná Cesta hrdinov SNP, ktorá vedie z Duklianskeho priesmyku k Mohyle Milana Rastislava Štefánika v katastri Brezovej pod Bradlom. Z tohto bodu sa až k hradu Devín vinie Štefánikova magistrála. Rozdelenie jednej turistickej trasy na dve prišlo až po roku 1989 a dodnes sa v neoficiálnom styku celá trasa označuje ako Cesta hrdinov SNP.

Ak chcete jej prechod absolvovať, v prvom rade musíte mať na pamäti jednu farbu: červenú. Nie kvôli krvavým otlakom, ktoré vám výlet môžu znepríjemniť, ale kvôli farbe turistického značenia. „Esenpéčka" je totiž značená práve červenou.

Cesta hrdinov SNP: Najdrsnejšia túra na Slovensku
Väčšina ľudí, ktorí sa ju rozhodnú zdolať, začína svoju púť v Duklianskom priesmyku, priamo pri pamätníku na boje, ktoré tu počas druhej svetovej vojny prebehli. Potom pokračuje cez Svidník a rôzne dediny do obce Zborov, nad ktorou sa týči rovnomenný hrad. Aby sa k nemu človek dostal, musí si spraviť menšiu zachádzku, ktorá však stojí za to.

Ďalším zaujímavým bodom je mesto Bardejov, ktorého historické centrum je zapísané v UNESCO. Nasleduje prechod divokou prírodou východného Slovenska, s návštevou väčších miest na dlhú dobu nepočítajte. Trasa totiž neprechádza ani Prešovom.

Po ďalších desiatkach kilometrov prichádza pre mnohých zlomový bod. Je ním Kysak, stanica rýchlikov, ktoré menej zdatných turistov s priveľkými ambíciami rozvážajú po celom Slovensku. Či sa rozhodnete pokračovať je len na vás.

Pochod na juh končí neďaleko Košíc, kde sa Cesta hrdinov SNP prudko stáča na západ. Následne sa desiatky kilometrov kľukatí prírodou, len aby sa prvou väčšou obcou, do ktorej sa pozriete, stal Telgárt. Tu si však nevydýchnete, čaká vás výstup na Kráľovu hoľu. Ani tá však nie je najvyšším bodom tejto turistickej trasy. Tento titul patrí s nadmorskou výškou 2046 metrov Ďumbieru.

Cesta hrdinov SNP: Najdrsnejšia túra na Slovensku

Cesta cez hrebeň Nízkych Tatier je tou najnáročnejšou časťou trasy. Síce si po jej zvládnutí ešte nevydýchnete, ste však na najlepšej ceste „esenpéčku" zdolať.

Medzi ďalšie body záujmu patria obce Kremnické Bane a Čičmany, nad ktorými drží stráž mohutný masív Strážova. Odtiaľ sa vydáte cez Strážovské vrchy a kúpeľné mesto Trenčianske Teplice do Trenčína, aby ste sa tu dostali na druhý breh Váhu.

Potom nasleduje prechod Bielymi Karpatmi, trasa vás na chvíľu zavedie aj do Českej republiky a na hraničný vrch Veľká Javorina. Malebnými myjavskými lazmi sa potom dostanete k Štefánikovej mohyle a môžete si povedať, že Cesta hrdinov SNP je za vami.

Avšak len tá „moderná". K zdolaniu pôvodnej trasy vám ešte pár desiatok kilometrov chýba a nebude to prechádzka ružovou záhradou. Pomenovanie Malých Karpát je totiž zavádzajúce. Hoci ich najvyšší vrch Záruby nepresahuje 770 metrov, prevýšenia vám dajú poriadne zabrať. Keď sme už pri tom: celkové prevýšenie na „esenpéčke" je takmer 31 kilometrov.

Cesta hrdinov SNP: Najdrsnejšia túra na Slovensku
Zdroj: Shutterstock

Opísať všetky zaujímavosti, ktoré môžete na Ceste hrdinov SNP vidieť, by zabralo more času. Keď sa však pred vami vynorí Devín a vy si uvedomíte, že máte za sebou 760 kilometrov, je to neopísateľný pocit. A aj keby ste ju neprešli na jedenkrát, skúste to aspoň po častiach. Nebudete ľutovať.

Autor: Noel
Foto: Shutterstock

DISKUSIA
29.8. 2019 22:00
Diskusia