MENU
Menu
Jasuke.

Spektrum Černoch samurajom: Jasuke sa stal námetom aj pre film

Samuraj bol vo feudálnom Japonsku akýmsi ekvivalentom európskeho rytiera. Dostať sa medzi túto „elitu“ spoločnosti nebolo vôbec jednoduché, a predsa sa to jednému černochovi podarilo. Do krajiny vychádzajúceho slnka sa pritom dostal úplnou náhodou.

V 16. storočí bolo Japonsko izolované od okolitého sveta a rozdrobené zvnútra. Daimjóovia, feudálni páni, bojovali o moc a krajina sa zmietala vo víre konfliktov. Až s vekom objavov dorazili do Krajiny vychádzajúceho Slnka prví Európania, ktorí Japoncov doslova fascinovali. Konkrétne to boli Portugalci v roku 1543.

Začala éra obchodovania medzi Japonskom a Európou. Už prví Portugalci priviezli Japoncom primitívne palné zbrane, takzvané arkebúzy. Nastalo tiež šírenie kresťanstva najmä prostredníctvom jezuitských misionárov a Japonci spoznali aj otrokársky systém. Na lodiach prichádzajúcich z Európy totiž slúžili aj černosi, ktorých Portugalci nakupovali v Afrike.

Jasukeho minulosť je podobne ako v prípade iných otrokov zahalená tajomstvom. Je možné, že pochádzal z dnešného Mozambiku a do Japonska sa dostal v spoločnosti misionára Alessandra Valignana, ktorý bol jedným z prvých šíriteľov kresťanstva v Japonsku. Práve z listov jeho kolegu Luisa Froisa sa dozvedáme o osude Jasukeho.

Jasuke bol možno prvý Afričan, ktorý dorazil do Japonska. Frois spomína, že jeho zjav Japoncov absolútne fascinoval. Ľudia dokonca vylomili dvere na sídle jezuitov, len aby sa mohli na černocha pozrieť. Chýry o ňom sa napokon dostali do uší daimjóa, ktorý zmenil Afričanov život.

Týmto feudálnym pánom bol Oda Nobunaga (Oda je v tomto prípade priezvisko), jeden z najmocnejších mužov v dejinách Japonska. Nobunaga prejavoval mimoriadny záujem o európsku kultúru a aj vďaka jeho pomoci postavili jezuiti v Kjóte kostol. Okrem toho zohral dôležitú úlohu v zjednocovaní Japonska a v čase svojej smrti mal pod kontrolou takmer polovicu provincii v krajine.

Frois spomína, že Jasuke meral viac než 180 centimetrov (v prepočte na dnešné jednotky) a tak sa nad domorodými mužmi musel doslova týčiť. Nobunagovi tiež tvrdili, že černoch má silu za desiatich, a aj to zrejme daimjóa presvedčilo, aby ho k sebe pozval.

Nobunaga si spočiatku myslel, že Afričanova koža je len natretá čiernou farbou, a tak sa otrok v jeho prítomnosti musel do pása vyzliecť a dôkladne vydrhnúť. Až potom daimjó uveril. Frois vo svojich zápiskoch uviedol, že hoci Jasuke vedel japonsky len pár slov, Nobunaga s ním veľmi rád komunikoval a obľúbil si ho.

Japonec napokon Afričana odkúpil a najal ho do svojich služieb. Dal mu nielen plat, ale aj dom a katanu, symbol vyššieho postavenia v rámci japonskej spoločnosti, ktorí mohli nosiť len samuraji. Od tohto momentu v roku 1581 bol Jasuke dôležitým členom Nobunagovej družiny.

V službe strávil iba rok. V júni 1582 Nobunagu zradil jeho spojenec Akeči Micuhide, ktorý napadol hrad, kde Nobunaga sídlil. Ten, vidiac, že nie je nádej odolať Micuhideho mužom a zachrániť sa, spáchal seppuku. Jeho muži vrátane Jasukeho medzitým bojovali s útočníkmi, aby svojmu pánovi umožnili dôstojne odísť na druhý svet.

Čiernemu samurajovi sa podarilo z takmer dobytého hradu prešmyknúť a vstúpiť do služieb Nobunagovho syna Nobutada. Ešte v ten istý deň ich však oboch zajali nepriatelia. Nobutadu donútili spáchať seppuku, o Jasukem však Akeči Micuhide vyhlásil, že je len zvieraťom a navyše nie je Japoncom, a tak ho ušetril a poslal do prístavu, kde sa obchodovalo s otrokmi. Nevie sa, ako jediný čierny samuraj napokon dopadol. Niektoré zdroje hovoria, že sa vrátil k jezuitom, ide však len o dohady. Svoju nezmazateľnú stopu v dejinách však napriek tomu zanechal.