MENU
Menu

Spektrum Černobyľská vodka s rádioaktívnym izotopom: Ochutnali by ste?

Vedci sa občas zaoberajú aj zábavnou činnosťou. Medzinárodný tím odborníkov, ktorí skúmajú okolie Černobyľu, napríklad nedávno vyrobil vodku. To by na Ukrajine nebolo nič zvláštne, ak by voda a obilniny použité pri destilácii nepochádzali priamo z okolia bývalej jadrovej elektrárne.

Černobyľská vodka s rádioaktívnym izotopom: Ochutnali by ste?

Vodka má názov Atomik a ide o prvý výrobok z takzvanej „uzavretej zóny" od roku 1986. V obilninách síce vedci objavili nejaké rádioaktívne prvky, tie sa však podarilo odstrániť pri destilácii. Atomik tak obsahuje len jednu rádioaktívnu zložku: uhlík-14. Tú však nájdete aj vo všetkých ostatných destilátoch a liehovinách.

FOTO: Nechutné fotky z Černobyľu: Ľudia chcú zarobiť na katastrofe

„Atomik nie je o nič rádioaktívnejšia než iné vodky," uviedol v jednom z rozhovorov profesor Jim Smith z Portsmouthskej univerzity. „Každý chemik vám povie, že ak niečo vydestilujete, tak nečistoty ostanú v odpade. Zobrali sme teda mierne kontaminovaný raž a podzemnú vodu a dali sa do práce. Výsledný produkt sme pre istotu poslali kolegom zo Southamptonskej univerzity, ktorí majú vynikajúce laboratórium pre detekciu rádioaktivity. V Atomiku nenašli nič."

FOTO: Seriál vs. realita: Podobajú sa herci na skutočných ľudí z Černobyľu?

Profesor Smith s kolegami plánujú vyrábať vodku na komerčné účely. Väčšinu zisku chcú dať ľuďom, ktorí žijú v takzvanej „zóne povinného vysťahovania". Môžu tu síce bývať, ale nesmú pestovať plodiny a firmy tu majú zakázané investovať. Zisky z predaja Atomiku by im tak mohli výrazne pomôcť. „Uzavretá zóna by sa nemala využívať pre intenzívne pestovanie plodín," tvrdí Smith. „V zóne povinného vysťahovania sa ale dá pestovať aj bez toho, aby bola potrebná destilácia. Je to bezpečné a úrady by si to mali uvedomiť. Kým sa tak ale stane, môže byť naša vodka výrazným zdrojom príjmov pre ľudí, ktorí tu bývajú."

Kyštymská katastrofa: O prvom Černobyle vie len málokto

Ukrajinské úrady snahu vedcov nadšene privítali. Je podľa nich dôležité obnoviť v okolí elektrárne normálny život, ale samozrejme bez toho, aby boli ohrozené životy ľudí.

Zatiaľ vznikla iba jedna fľaša Atomiku, vedci chcú ale do konca roku vyrobiť limitovanú edíciu v počte 500 fliaš a predávať ich turistom. A cena? Zatiaľ neurčená.

DISKUSIA
22.8. 2019 10:00
Diskusia