Kráter Batagaika na Sibíri postavil do pozoru stovky geológov. Tento rastúci útvar je miestnymi prezývaný aj brána do podsvetia.

Brána do podsvetia? Kráter na Sibíri neustále rastie
Oficiálne pomenovanie dostal kráter podľa rieky Batagaika, ktorá preteká obďaleč. Kráter začal vznikať v roku 1960 po masívnom odlesnení. Stromy zabezpečovali prirodzenú klímu, ale po ich odstránení sa územie začalo rapídne otepľovať a sibírsky permafrost sa začal rýchlo roztápať.

FOTO: Žulové mesto na Sibíri: objavili ho až nedávno

Následkom zvyšovania teploty začal vznikať v zemi kráter, ktorý sa rozpína na čoraz väčšie územie. Za uplynulých 10 rokov sa každoročne „narástol“ zhruba o 10 metrov. V súčasnosti je dlhý približne kilometer a v najhlbšom mieste má hĺbku 100 metrov.

Brána do podsvetia? Kráter na Sibíri neustále rastie
Miestni obyvatelia udávajú, že z kráteru vychádzajú strašidelné zvuky a preto ho nazvali bránou do podsvetia. Ale nejde o žiadne peklo. Rastúci útvar postupne odkrýva pôdu, ktorá je stará približne 200-tisíc rokov. Celý ten čas bola zamrznutá v permafroste a teraz môžu geológovia skúmať jej zloženie a porovnávať podmienky na Zemi vtedy a dnes. Môže to vrhnúť nové svetlo na teóriu, ako sa naša Zem vyvíjala.

FOTO: Niečo takéto sa môže diať iba v Rusku

Avšak rastúci kráter by mal byť aj varovným znamením pre zvyšok planéty. Sibírsky kráter je ukážkou, čo dokáže spôsobiť globálne otepľovanie, ktoré v našich geografických podmienkach zatiaľ výrazne nevnímame. Ak budeme pokračovať takýmto tempom s produkciou skleníkových plynov, klčovaním lesov a tvorbou nevídaného množstva nerozložiteľného odpadu, tak sa na Zemi roztopí všetok permafrost a pôda pod nohami sa nám prepadne rovnako, ako na Sibíri.