Kovový monolit zbadala jeden z členov posádky helikoptéry patriacej Úradu verejnej bezpečnosti v Utahu. Na juhovýchode štátu v skalnatej a suchej oblasti, ktorú ľudia príliš nenavštevujú, pomáhal vrtuľník s počítaním populácie bizónov. Vtedy si pilotov kolega všimol na zemi zvláštny blyštiaci sa objekt, ktorý vôbec nepasoval do okolitého prostredia.

Išlo o vysoký kovový blok, ktorý akoby sa vynáral zo zeme. Helikoptéra teda pristála a posádka sa rozhodla objektu prizrieť bližšie. Zážitok ako zo sci-fi filmu sa síce nekonal, záhadný monolit však vyvolal hneď niekoľko otázok.

Má výšku asi 3,5 metra a na prvý pohľad nemá žiadnu zvláštnu funkciu. Netvorí ho jeden kus železa, po poklopkaní vydáva dutý zvuk a s najväčšou pravdepodobnosťou ide len o konštrukciu, na ktorú sú priskrutkované kovové platne. Ktokoľvek sem však monolit umiestnil, dal si tú námahu a vyhĺbil do podložia jamu tak, aby sem objekt presne zapadol.

Pilot priznal, že na nič zvláštnejšie počas svojej kariéry nenarazil. „Predpokladám, že ide o diela nejakého umelca alebo vtipkára, ktorý je zrejme fanúšikom filmu 001: Vesmírna odysea,“ uviedol v jednom z rozhovorov.

Úrad verejnej bezpečnosti presnú polohu monolitu utajil, aby sa k nemu nezačali zbiehať ľudia. Je vraj totiž na mieste, ktoré je pešo veľmi ťažko dostupné, a hrozilo by, že sem budú vrtuľníky lietať pre ranených turistov. Otázkou tým pádom ostáva, ako sa sem monolit dostal.

Úrady uviedli, že nech už sem objekt umiestnil ktokoľvek, môže sa tešiť na mastnú pokutu. Osádzať umelecké objekty bez povolenia na území spravovanom federálnymi úradmi je totiž trestné. „A je jedno, z akej planéty ten vtipkár pochádza,“ píše sa vo vyhlásení.