MENU
Menu

Spektrum Bizarné i rekordné: Katastrofy, ktoré spôsobil človek

Ľudia zomierajú nielen počas zemetrasení, v dôsledku tornád či po výbuchu sopky. Niektoré z najhorších katastrof vznikli po zásahu človeka, preto ich radíme do kategórie ľudských omylov. Bohužiaľ, história potvrdzuje, že nie vždy máme všetko pod kontrolou.

Bizarné i rekordné: Katastrofy, ktoré spôsobil človek
Najväčšia explózia v dejinách ľudstva pred jadrovými zbraňami
Výbuch, ku ktorému došlo 6. decembra 1917 v kanadskom vojenskom prístave Halifax po zrážke dvoch lodí, dlho patril k najsilnejším v histórii. Silnejšie boli až výbuchy atómových bômb v japonských mestách Hirošima a Nagasaki. Pri prístave došlo k zrážke nórskej lode Imo s francúzskou muničnou loďou Mont Blanc.

Odolá aj jadrovej bombe: Miesto, kde sa skrýva kultúrne dedičstvo

Kým Imo bola prázdna, francúzska loď viezla náklad 2 600 ton TNT, kyseliny pikrovej, strelnej bavlny a horľavín. Ráno o 9:04 Halifaxom a jeho okolím otriasol výbuch, pri ktorom trosky lietali do výšky vyše 300 metrov a do vzdialenosti päť kilometrov. Výbuch počuli až do vzdialenosti 320 kilometrov. Nešťastie si vyžiadalo dvetisíc obetí a vyše deväťtisíc ranených. Skazu umocnila obrovská prívalová vlna a výsledkom bolo vyše 12-tisíc zničených budov.

Bizarné i rekordné: Katastrofy, ktoré spôsobil človek
Bostonský výbuch melasy
V januári 1919 sa v americkom Bostone odohral príbeh pripomínajúci apokalypsu. V dôsledku prudkého oteplenia praskla obrovská nádrž s takmer deviatimi miliónmi litrov melasy, ktorá sa valila ulicami rýchlosťou 56 kilometrov za hodinu. Lepkavá tekutina pohltila všetko, čo je stálo v ceste. Vlna za sebou zanechala 21 mŕtvych a 150 zranených.

Najhorší rok má ľudstvo dávno za sebou, buďte radi, že ste ho nezažili

Melasa určená na výrobu liehu a umelého sladidla siahala ľuďom až po pás. Záchranné práce trvali štyri dni. Identifikáciu mŕtvych sťažoval fakt, že telá pokrývala nepriepustná vrstva lepkavej hmoty. Po ukončení záchranných prác nastúpila do ulíc 300 členná čata, ktorá sa snažila melasu odstrániť pomocou slanej vody a piesku. Čistenie najhrubšieho nánosu trvalo 14 dní, no ulice boli úplne čisté až po pol roku.

Obrovská masa mŕtvych kvôli smogu
Veľký smog zasiahol Londýn v období od 5. do 9. decembra 1952 a spôsobil smrť 12-tisíc obyvateľov. Začiatkom decembra 1952 padla na Londýn hustá hmla. Vzhľadom k prudkému ochladeniu Londýnčania spálili oveľa viac uhlia než obvykle a v rovnakom období v Londýne vymenili elektrické autobusy za dieselové.

Nukleárne nehody, o ktorých sa mlčí, no boli desivé

Silne znečistený vzduch nad mestom uzatvorila chladná vrstva vzduchu. Smog prenikal do budov, hromadne rušili koncerty, divadelné i filmové predstavenia, keďže v meste panoval obrovský smrad. Smrť ľudí zapríčinil mix oxidu siričitého a oxidu dusičitého. Obrovská koncentrácia síry v ovzduší spôsobila mnohým obrovské respiračné ťažkosti.

Najväčšia priemyselná havária v histórii
Bhópálska katastrofa je najväčšou známou priemyselnou haváriou v histórii ľudstva, ktorá sa odohrala v noci z 2. na 3. decembra 1984 v indickom meste Bhópál v chemickej továrni americkej spoločnosti Union Carbide. Pri nehode uniklo do okolia 27 ton methylisokyanátu, kyanovodíka a iných škodlivín. Počas troch dní po havárii zomrelo osemtisíc ľudí a dodnes na následky vyše 25-tisíc ľudí. Celkový počet zasiahnutých ľudí bol asi pol milióna. Problém vznikol preto, že USA postavili závod na výrobu pesticídov v režime nižších bezpečnostných systémov. Namiesto nerezovej ocele použili bežnú, prekračovali limity pre skladovanie chemikálií v nádržiach, čím znížili náklady na stavbu o osem miliónov dolárov oproti továrni v USA. Tým, že k výbuchu došlo v noci, záchrana bola takmer nemožná. Jedovaté plyny boli ťažšie ako vzduch a vznášali sa tesne pri zemi.

Bizarné i rekordné: Katastrofy, ktoré spôsobil človek
Londýnska pivná rieka
Pivo bolo vždy obľúbeným nápojom. Ľudia ho však uprednostňujú v pohári, nie v uliciach mesta. V 19. storočí londýnske pivovary používali obrovské drevené pivné kade, pričom pivovarníci sa prebiehali, kto postaví najväčší sud. Majitelia pivovaru Horseshoe boli hrdí na svoje kade, v ktorých boli tisíce sudov piva. 17. októbra 1814 však jeden zo sudov praskol a spôsobil dominový efekt. Výsledkom bola 4,6 metra vysoká vlna piva, ktorá zasiahla jednu z najchudobnejších londýnskych oblastí. Dva domy padali ako zápalky, zatiaľ čo šokovaní občania zachraňovali svoje životy v pivnej rieke. O život prišlo osem ľudí, pričom pivovar obetiam nijako nekompenzoval straty.

DISKUSIA
11.6. 2019 10:00
Diskusia