MENU
Menu

Spektrum Bitka pri Kohime: "Stalingrad východu", na ktorý sa zabudlo

V hornatom teréne v severovýchodnej Indii leží vo výške 1400 metrov nad morom mesto Kohima. Počas druhej svetovej vojny sa v tejto oblasti odohrala bitka, ktorá má prívlastok „najdôležitejšia, na ktorú sa zabúda". Hovoria jej aj „Stalingrad východu" a ostáva v tieni udalostí, ktoré sa v čase, keď prebiehala, odohrávali v západnej Európe. Keď sa 6. júna 1944 vyloďovali spojenecké vojská v Normandii, v Kohime a jej okolí už dávno zúrili boje.

Bitka pri Kohime:
Indické štáty Manipur a Nagaland boli počas druhej svetovej vojny dôležitou nárazníkovou zónou známou ako barmský front. V kopcovitom a husto zalesnenom teréne vybojovali spojené indické a britské jednotky množstvo väčších i menších potýčok. Najdôležitejšou bola bitka o Kohimu, udalosť, ktorá ukončila imperiálne ambície Japonska v južnej Ázii.

Židovskí pomstitelia: Milióny Nemcov chceli zabiť v rámci odplaty

Kohima leží na hrebeni, ktorý sa ťahá severojužným smerom. Hrebeňom bežala cesta, ktorá spájala britskú zásobovaciu základňu v Dimapure na severe s mestom Impál na juhu a pokračovala ďalej do Barmy. Práve z Barmy chceli Japonci podniknúť inváziu do Indie a potrebovali dobyť cestu, ktorá prechádzala cez Kohimu. Naplánovali teda operáciu U-Go.

Zohavovanie tiel: Keď si Američania brali hlavy Japoncov ako trofeje

Cieľom operácie bolo prelomiť obranu v nagalandských kopcoch a dostať sa až do Dimapuru, ktorý leží na rovine. Tu mali japonskí vojaci dobyť nepriateľské základne a zároveň odrezať Spojencov od komunikácie s Čínou. Napokon mala nasledovať invázia do Indie. Keby Operácia U-Go slávila úspech, Japonsko by pravdepodobne dobylo celý indický subkontinent.

Bitka pri Kohime:
Útok na Kohimu a Impál začal na jar 1944. Dve divízie japonskej 15. armády pod vedením horkokrvného generála Renja Mutagučiho prekročili rieku Chindwin a vyrazili smerom na mesto Impál. Tretia divízia, ktorej velil generálporučík Gen Sato smerovala na Kohimu. Briti podcenili silu a rýchlosť nepriateľa. Neverili, že hustou, prakticky nepreniknuteľnou džungľou v okolí Kohimy môže nejaké vojsko preniknúť. Keď sa ale z pralesa začala postupne vynárať Satova divízia o sile 15-tisíc mužov, uverili. Písal sa 4. apríl 1944 a proti Japoncom stálo len 1500 obrancov.

FOTO: Jedinečné zábery z povstania vo varšavskom gete, najväčšej židovskej vzbury

Japonci prakticky okamžite obkľúčili Kohimu a začali vyháňať britské a indické jednotky z postavení. Napokon ich zahnali do malej opevnenej záhrady v sídle zástupcu miestneho komisára, ktorá mala rozlohu tenisového kurtu. Bojovalo sa na veľmi krátku vzdialenosť. Mínometná paľba a ostreľovači obmedzovali pohyb obrancov na minimum. Nemohli si ani doplniť zásoby vody bez toho, aby sa nevystavili obrovskému riziku. Stanovisko zdravotníkov malo len minimálne krytie a ranených mužov, ktorí čakali na ošetrenie, tu často znovu postrelili.

Keď po dvoch týždňoch dorazila britská 6. brigáda, aby vystriedala pôvodnú posádku Kohimy, ostali jej vojaci absolútne prekvapení. Jeden dôstojník poznamenal: „Muži vyzerali ako starí zakrvavení strašiaci. Padali od únavy. Jediné, čo mali čisté, boli zbrane. Páchli krvou, potom a smrťou."

Oslobodenie koncentračného tábora Dachau: Popravili Američania dozorcov?

Po asi mesiaci sa Britom podarilo preraziť na mal kopec nad sídlom zástupcu miestneho komisára. Doviezli sem tank, ktorý začal okamžite páliť na japonské bunkre zo vzdialenosti asi 20 metrov.

Japoncom nechýbalo odhodlanie, ale dochádzali im zásoby a nemali leteckú podporu. Postupne sa vyčerpali a spojenecké vojská ich začali tlačiť späť. Bitka o Kohimu trvala od apríla do júna 1944 a o život tu prišlo približne sedemtisíc Japoncov, najmä v dôsledku hladu, chorôb a vyčerpania. Briti a Indovia zaznamenali štyritisíc padlých.

Bitka o Impál ale stále trvala. Bojovalo sa tu nepretržite takmer štyri mesiace od marca do júla 1944. Odhadom tu zomrelo 55-tisíc Japoncov a 12500 spojeneckých vojakov. Obrovské straty, ktoré tu Japonsko utrpelo, sa výrazne podpísali ma jeho ďalšej bojaschopnosti. Išlo o najväčšiu prehru v dovtedajších dejinách tejto krajiny. Indom naopak víťazstvo konečne vnuklo povedomie o vlastných vojenských schopnostiach a ukázalo im, že dokážu bojovať rovnako dobre ako Japonci.

V roku 2013 zvolilo londýnske National Army Museum bitku o Kohimu za najdôležitejšiu v britských dejinách. Niekoľko fotiek z bojiska nájdete v našej galérii.

DISKUSIA
2.8. 2018 22:00
Diskusia