Bitka o Iwo Jimu: Hrdinom velil Slovák Michal Strank
20. 1. 2012, 18:30 (aktualizované: 11. 7. 2024, 18:25)

Zdroj: wikipedia/ aas
Na 5 dní odhadlo americké vedenie boje o ostrov Iwo Jima. Americká pechota tu nakoniec 36 dní viedla jedny z najtažších bojov v Tichomorí počas 2. svetovej vojny.
Po ich skončení na ostrove s rozlohou len 12 km2 napočítali 21 703 mŕtvych Japoncov a 6851 Američanov. Údaje však skresľuje fakt, že Japonci pred zajatím uprednosťovali samovraždu. Vzdalo sa ich len 216.
Strategický ostrov Iwo Jima
Vo februári 1945 už majú Američania v Tichomorí drvivú prevahu. Časy, keď Japonci po víťazstve v Pearl Harbor skáču ako kobylky z ostrova na ostrov sú dávnou minulosťou. Utrpeli ťažkú porážku pri ostrovoch Midway, kde stratili štyri lietadlové lode. Prehrali aj v džungli ostrova Guadalcanal a boje sa na začiatku roku 1945 priblížili k Japonsku. Američania tentoraz po prvý krát zaútočili na pôvodné územie, ktoré Japoncom patrilo aj pred vojnou.
Zdroj: wikipedia
Iwo Jima
Japonský samuraj
Japonský veliteľ ostrova generál Tadamiči Kuribajaši je výnimočný človek. Študoval v USA, neskôr tu pracoval aj na japonskom veľvyslanectve. Svoj pôvod odvodzuje od legendárnych samurajov. Je realista. Dobre vie, že jeho 22 tisíc mužov, ktorí na ostrove kopú zákopy, si tým zároveň kopú aj vlastné hroby. Miluje však svoju vlasť. Američanom chce spôsobiť čo najväčšie straty, aby ich odradil od útoku na samotné Japonsko.
Zdroj: puo
Iwo Jima
Americká námorná pechota
Pri Iwo Jime zhromažďuje asi 110 tisíc amerických vojakov. Legendárnu námornú pechotu väčšinou tvoria mladíci do 20 rokov. Napriek tomu sú to už veteráni bojov v Tichomorí. Američania sa pripravujú dôkladne.V jednom kuse, celých 74 dní, dopadajú na ostrov bomby a delostrelecké granáty. Na plážach sa vyloďujú 19. februára 1945. Už v tento prvý deň ich do večera 600 zomiera a ďalších 1200 je zranených. "Bol to strašný masaker, vliezli sme do pasce a nemohli sme preč," spomína neskôr jeden z mariňákov.
Osudy hrdinov z hory Suribači
Japonci vykopali na ostrove asi 18 kilometrov podzemných tunelov, najviac ich bolo na Suribači, dominantnej hore ostrova. Američania ju dobýjajú relatívne skoro. Známy fotograf Joe Rosenthal 23. februára odfotil šiestich vojakov ako tu vztyčujú americkú vlajku. Velil im Slovák, rodák z Jarabinej,seržant Michal Strank. "Colonel Johnson wants this big flag run up high so every son of a bitch on this whole cruddy island can see it(Plukovník Johnson chce mať túto veľkú zástavu vysoko hore, aby ju videl každý sukin syn na tomto prekliatom ostrove )," vyhlasuje. O týždeň zomiera na ostrove po zásahu šrapnelom do srdca, rovnako ako aj Harlon Block a Franklin Sousley z fotky. Prežili traja, indián Iru Hayes však rolu hrdiny nezvládol. Neskôr začal piť a zomrel na podchladenie. "Nemôžem zniesť, aby ma tí ľudia volali hrdina. Jediné, čo som chcel, bolo to, aby ma nezastrelili," povedal. Jeho osud zvečnil country spevák Johny Cash v piesni The Ballad of Ira Hayes.
Zdroj: wikipedia
Iwo Jima
Posledný boj
V polovici marca Američania zachytili vysielanie generála Kuribajašiho. "Nejedli sme a nepili už 5 dní. Náš bojový duch je ale silný. Budeme bojovať až do konca ". Na konci mesiaca podnikajú samovražedný útok na americké pozície. Vo filme Clinta Eastwooda "Listy z Iwo Jima" vyráža do posledného boja sám generál na čele hŕstky svojich mužov. V rukách drží samurajský meč a revolver, ktorý pre rokmi dostal od amerických priateľov... Aj po skončení bojov zostali na ostrove ukrytí japonskí vojaci, poslední sa vraj vzdali až v roku 1951.