Nové vírusy a baktérie sú v dnešnej dobe veľmi nebezpečné pre celé ľudstvo. Vedia to nielen obyčajní ľudia, ale aj vedci, ktorí týchto najmenších nepriateľov na našej planéte skúmajú v tých najstráženejších a (podľa nich) aj najbezpečnejších laboratóriách. Niekedy však nie dostatočne, pretože veľa smrteľných zabijakov sa nepozorovane dostalo zo svojho väzenia aj medzi ľudskú populáciu. Hrozí práve z laboratórií pre celé ľudstvo záhuba?

Biologické zbrane: hrozba z Long Islandu

Severovýchodne od pobrežia Long Island sa nachádza ostrov Plum Island, kde sa nachádza Centrum zvieracích chorôb. Už z názvu vyplýva, že sa tu skúmajú zvieracie choroby, na ktoré sa hľadá vhodný liek alebo vakcína.

Dalo by sa povedať, že to je miniatúrny vedecký štát, veď je rozložený na ploche 3,4 kilometra štvorcového (napr. Monako je podstatne menšie). Vedci tu majú svoju vlastnú elektráreň, požiarnu zbrojnicu, ale i čističku odpadových vôd.

Na celom ostrove platí tretí stupeň biologickej bezpečnosti, z čoho vyplýva, že sa tu môžu skúmať zvieracie choroby, ktoré sú prenosné aj na človeka. Dodržiavanie bezpečnostných pravidiel je preto nevyhnutné, veď ostrov Plum Island sa nachádza len pár kilometrov od New Yorku.

Smrtiace vírusy si našli únikovú cestičku
Pre ľudí bývajúcich v New Yorku či na Long Islande je samozrejmosťou, že smrtiaci zabijaci na Plum Islande sú dostatočne izolovaní od ľudského sveta. No aj takýto miniatúrny život si však cestu z laboratórií našiel medzi ľudí. Ako je to vôbec možné? Veď ide o smrteľné nebezpečenstvo pre celé ľudské pokolenie.

Prvou pohromou pre ľudí na Long Islande bol august 1999, kedy sa musel uzavrieť skautský tábor, v ktorom sa zvýšil výskyt malárie! V septembri toho istého roku prišla zvesť, že na Long Islande sa vyskytuje západonílsky konský vírus, ktorý sa preniesol aj na človeka vo štvrti Queens v New Yorku!

V roku 2002 prišla ešte horšia správa ako tie predchádzajúce. V New Yorku na západonílsku horúčku zomrelo takmer tristo ľudí! Americké média, ale aj niektorí politici ukazovali prstom na ostrov Plum Island. Ministerstvo pre miestnu ochranu však všetko poprelo, a obyvateľov New Yorku ubezpečilo, že im nehrozí nijaké nebezpečenstvo. Novinári a tunajší obyvatelia však vedia svoje. Kto všetko za to môže? Prečo sa vírusy a baktérie lepšie nestrážia

Časované biologické zbrane
Americké média preto začali s pátraním, čo sa v laboratóriách na ostrove Plum Island vlastne deje. Priniesli šokujúce správy. Okrem skúmania zvieracích chorôb a hľadania vakcín sa tu počas studenej vojny pracovalo aj na vývoji biologických zbraní. Oficiálne bol vraj tento program ukončený prezidentom Richardom Nixonom už v roku 1969.

Nezodpovedanou otázkou však naďalej zostáva, či sa aj dnes okrem skúmania baktérii a vírusov nepracuje i na vývoji najničivejšieho biologického arzenálu. Ako je verejne známe, ani americkí prezidenti nie sú zasvätení do všetkých tajných programov amerických vlád.

Vo vzduchu nad New Yorkom a Long Islandom teda visí časovaná bomba, no nikto nevie, kedy sa jej časovač zastaví, a následne potom spustí pandémiu, oproti ktorej je prasacia chrípka len banálnou chorobou. Máme sa obávať celosvetovej záhuby z ostrova Plum Island?