Každá kultúra mala svojich elitných bojovníkov. Špeciálna jednotka lukostrelcov, ktorá v starovekom Egypte tvorila faraónovu osobnú stráž, sa nazývala medžajovia. Perzský kráľ Kýros Veľký (576 – 529 pred n. l.) založil elitnú jednotku dobre vycvičených vojakov, ktorí boli známi pod označením nesmrteľní. Alexander Veľký (356 – 323 pred n. l.) osobne velil dobre vycvičenej obrnenej jazde, ktorá bola zložená výlučne z macedónskej šľachty. Ich klinové formácie boli nezastaviteľné a tento oddiel využívali na nečakané vpády do nepriateľských radov zväčša zozadu alebo zboku, čoho výsledkom bol šok a chaos v súperovom vojsku.

Táto špeciálna jednotka sa nazývala hetairoi. Extraordinarii bol názov rímskej elitnej jednotky, ktorú tvorilo 1 600 najlepších kopijníkov a 600 jazdcov. Vznikla v 4. storočí pred naším letopočtom a jej úlohou bolo strážiť veliteľské stany a ochraňovať cisára. Neskôr ich nahradili pretoriáni. Svoje komando mala aj Aztécka ríša v oblasti Mezoameriky. Boli to jaguárí bojovníci a využívali ich nielen v bitkách, ale aj ako „národnú políciu“ či osobnú stráž náčelníkov.

Berserkovia

Elitných bojovníkov mali aj severania. Necítili bolesť a v stave nepríčetnej zbesilosti zabíjali beštiálnym spôsobom. Títo fanatickí bojovníci boli obávaní pre svoju zúrivosť. Počas boja sa správali ako zver. „Trhali kusy tiel zaživa, boli šialení ako vlky, silní ako medvede a divokí ako býky,“ uvádzajú písomné pramene. O týchto vikinských bojovníkoch existuje len veľmi málo písomných informácií. Preto sa názory historikov na spôsob života týchto šialencov rôznia. Niektorí sú presvedčení, že na berserka bolo možné „pretvoriť“ bežného bojovníka, ktorý bol inak normálne začlenený do spoločnosti. Iní sa nazdávajú, že títo bojovníci žili v táboroch na okraji spoločnosti, pretože ľudia sa báli ich nepredvídateľného správania.

Muž sa stal berserkom po vstupnom ceremoniáli, v ktorom bojoval proti medveďovi. Ak bojovník medveďa v súboji porazil, získal jeho kožu, ktorá sa stala jeho odevom. Neustále sa venovali výcviku, ktorý bol zameraný na rozvoj celkovej fyzickej sily, rýchlosti a vytrvalosti. Hlavnou črtou týchto divokých bojovníkov bola ich schopnosť dostať sa pred bitkou do bojového tranzu. Necítili strach, nebáli sa smrti, nepoznali zľutovanie, správali sa ako divoká zúrivá šelma, ktorá potrebuje iba jednu vec – zabiť všetko, čo jej stojí v ceste.

Pri nájazdoch sa plavili na samostatnej lodi, aby sa predišlo vnútorným konfliktom s ostatnými spolubojovníkmi. V období raného stredoveku vzbudzovali v Európe veľký strach. Šialených psychopatov, vyznačujúcich sa nesmiernou silou a brutalitou, nebolo na bojisku ťažké spoznať. Pohŕdali brnením, do boja sa vrhali buď nahí, alebo odetí do medvedej kožušiny. Bojovali ako šialení, na nepriateľov sa vrhali rozzúrení do nepríčetnosti.

ZÁBERY LEGENDÁRNYCH BERSERKOV NÁJDETE V GALÉRII

Holmgang

Bežné spory Vikingov riešilo zhromaždenie celého kmeňa, pričom hlavné slovo mal náčelník. Väčšinou nepostupoval autoritatívne a snažil sa, aby uznesenie bolo konsenzuálne a zodpovedalo názoru väčšiny zhromaždenia. No niektoré spory, ktorých predmetom boli napríklad vraždy či urážky, boli také vážne, že diskusiou na zhromaždení sa nedali riešiť. Požadovali platbu krvou a jediná vec, ktorá mohla obe strany uspokojiť, bola smrť súpera.

Vražda súkmeňovca sa bežne trestala vyhnanstvom alebo popravou, niekedy však pozostalí a príbuzní žiadali, aby mohli vraha zabiť v čestnom súboji. Súboj muža proti mužovi nie je v histórii nič nezvyčajné. Odjakživa sa ním riešili vážne spory. Vikingovia takýto súboj nazývali holmgang. Každý klan mal svoje pravidlá súboja, podľa ktorých sa muselo postupovať. Slovo holmgang znamená „ísť na malý ostrov“, a to práve preto, že tento súboj sa mohol odohrávať len na malom, vopred určenom a často skrytom mieste. Súboj sa musel uskutočniť do troch dní od oznámenia. Nehájiť svoje právo na holmgang bolo spoločensky neprijateľné, a keďže by to bolo znamenalo trvalý výsmech, len veľmi výnimočne sa stávalo, že by sa jeden zo súperov nebol dostavil. Tento súboj bolo možné legálne vyvolať z najrôznejších dôvodov.

Predmetom sporu mohli byť dlžoby, urážky, rozličné otázky cti, snaha pomôcť príbuzným a očistiť ich meno. Zabiť niekoho v takomto dueli sa nepovažovalo za vraždu a pozostalí po porazenom nemali nárok na pomstu či odvetu. Stretnúť sa však v takomto súboji s berserkom znamenalo pre opačnú stranu istú smrť. Sága o Hervör a králi Heidrekovi, ako aj sága o Örvar-Oddrovi hovoria o holmgangu medzi berserkom a Hjalmarom, vikinským bojovníkom, ktorý nikdy neprehral žiadny súboj. Ale tento sa mu stal osudným.

Pokračovanie na ďalšej strane...