Pred istým časom ste možno v médiách zachytili kampaň neslávne známej organizácie PETA, ktorá sa zameriava na ochranu zvierat. Aktivisti v rámci nej brojili za to, aby sa upustilo od krutého strihania oviec. Ako inak, stali sa terčom kritiky i výsmechu za to, že problematiku strihania oviec absolútne nepochopili.

Ovce i barany totiž treba raz do roka ostrihať. Dôvodov je viacero, my vypichneme len ten hlavný: ak sa ovca neostrihá, ťažko potom povedať, čo sa vlastne pod vlnou nachádza.

Dôkazom je aj prípad „divokého“ barana menom Baarack, ktorého odchytili v Austrálii. Jedinec sa oddelil od stáda pred piatimi rokmi a stratil sa v divočine. Majiteľ ho pochopiteľne považoval za uhynutého, Baarack sa ale po piatich rokoch akoby zázrakom objavil. V čase, keď ho našli, sa už ani nepodobal na barana. Ledva videl a v priebehu niekoľkých týždňov by zrejme uhynul.

Našťastie sa ho podarilo zachrániť a ostrihať. Spadlo z neho 35 kilogramov vlny zmiešanej so všetkou špinou, ktorá sa na ňu v priebehu piatich rokov nachytala.

„Baarack mal kopytá v dobrej kondícii, behaním po skalách si ich pravidelne obrusoval,“ uviedol jeho záchranca Kyle Behrend, ktorý prevádzkuje záchrannú stanicu pre ovce. „Jeho celkový zdravotný stav však nebol dobrý. Trpel podvýživou a prakticky nič nevidel. Ovce treba raz ročne strihať, lebo ich vlna neprestáva rásť. Baarack je toho výborným príkladom.“

a
Zdroj: Facebook.com/edgarsmission/

Strihanie ovce tráv profesionálovi len niekoľko minút a tí najlepší to zvládajú aj za menej než minútu. V Baarackovom prípade ale trval celý proces vyše hodiny. Baran je už ale v poriadku a v záchrannej stanici ho čaká podstatne jednoduchší život než v drsnej austrálskej divočine.