Bájne postavy slovanskej mytológie. Našim predkom ničili životy
3. 2. 2016, 6:00 (aktualizované: 11. 7. 2024, 19:26)

Aj keď sa medzi Slovanmi stalo kresťanstvo dominantným náboženstvom, naši predkovia sa viery v rôzne nadprirodzené bytosti nevzdali. Ktoré stvorenia sa v ich mýtoch vyskytovali najčastejšie?
Lesovik
V slovanskej mytológii išlo o ducha lesa. Obliekal sa ako človek, nosil červený opasok a zle zapnutý plášť aj topánky mal obuté naopak. V mnohých mýtoch sa spomína, že lesovik má zelené oči, ktoré sa lesknú ako opály. Nemal obočie ani mihalnice, zato však disponoval rôznymi magickými schopnosťami.
Dokázal sa ukryť pod hríb či za steblo trávy a vedel sa zmeniť na zviera, najčastejšie medveďa, vlka či vtáka. Jeho hlavnou úlohou bola ochrana lesa a vo vzťahu k ľuďom bol zväčša nepriateľský. Zvádzal pútnikov z označených chodníkov, unášal deti a chytal duše ľudí, ktorí zomreli v lese.
Vodník
Vodník sa veľmi často vyskytuje aj v rozprávkach, ktoré čítavame deťom v dnešných časoch. Zjavoval sa ako človek so zvieracími rysmi, namiesto rúk mal laby a na hlave mu rástli rohy. V niektorých mýtoch sa tiež opisuje ako bradatý starý muž špinavý od blata.
Po etablovaní kresťanstva naši predkovia začali veriť, že vodníci sú anjeli, ktorých Boh zvrhol z nebies do riek, jazier a močiarov. Mali vlastné domy postavené z lastúr a kameňov obrastené riasami. V nich väznili duše ľudí, ktorých sa im podarilo utopiť. Nie všetci vodníci boli ale vyložene krutí. Niekedy sa správali iba zlomyseľne či dokonca nápomocne, avšak zväčša to bolo práve naopak.
Baba jaga
Najznámejšou mytologickou postavou, v ktorú verili starí Slovania, bola baba jaga. Predstaviť si vie asi každý, a to ako škaredú starú ženu s dlhými vlasmi, ktorá lieta na metle či v mažiari. Žije v lese v chalúpke na kuracej nohe, ktorá je obohnaná plotom z ľudských kostí a lebiek. Slúžia jej žaby, čierne mačky, netopiere, havrany a hady a dokáže predpovedať budúcnosť.
Je vyložene negatívnou bytosťou, ktorá má ľudožrútske sklony a silné magické schopnosti. Dokáže šíriť choroby a vyvolávať búrky a v niektorých kultúrach ju považovali za stelesnenú smrť.
Kostej
Kostej bol stelesnením zla a archetypom protivníka kladného hrdinu. Mal podobu veľmi starého a škaredého starca, ktorý predstavoval nebezpečenstvo najmä pre mladé ženy.
Známy je aj ako Kostej Nesmrteľný, hoci to nie je úplná pravda. Zabiť ho je však mimoriadne náročné. Dušu nemá priamo v tele, ale je skrytá v ihle, ktorú treba zlomiť, aby Kostej zomrel. Ihla sa však nachádza vo vajci, ktoré je v tele kačice. Tá žije v zajacovi, ktorý sa ukrýva v železnej debne vnútri dubu na bájnom ostrove Bujan v strede oceánu. Komplikované, však?
Postup na zabitie Kosteja je potom nasledovný. Najprv treba otvoriť truhlu, z ktorej utečie zajac. Toho je nutné zabiť a potom to isté urobiť aj s kačicou a ukradnúť jej vajce. Jeho držiteľ potom bude mať Kosteja v moci. Ak ihlu zlomí, Kostej zahynie.
Kikimora
Ide o mimoriadne nejednoznačnú mytologickú postavu, ktorej opisy sa líšia. Zhodujú sa však v tom, že kikimora je stvorením bez tela, ktoré je schopné ovplyvňovať materiálny svet. Všetky legendy ju opisujú ako ducha, ktorý môže sčista-jasna zmiznúť. Unáša najmä deti a zoslabnutých ľudí a jej útoky sprevádzajú návaly strachu.
Taktiež vraj prebýva v tmavých kútoch domov, odkiaľ straší deti, zhadzuje poháre a ťahá ľudí za vlasy. Nosí na sebe zdrapy oblečenia a keď na cestách stretne pútnika, zvábi ho svojím spevom, zvedie z cesty a zahubí.
Rusalka
Rusalka je vodná nymfa. Pred smrťou bola pannou, ktorá zomrela v blízkosti vody, a to buď s nečistou dušou alebo násilne. Pokoj nájde až vtedy, keď jej smrť niekto pomstí, alebo keď prežije dostatok rokov a odpyká si svoje hriechy, ktoré spáchala za života.
Má zlaté alebo zelené vlasy a často ju vídať na brehu rieky či jazera, ako si ich češe a popritom spieva. Jej hriva však musí zostať mokrá, pretože inak by stratila svoju silu.
Slovania z rôznych oblastí pripisovali rusalkám rozdielne vlastnosti. V okolí Dunaja ich volali aj vílami a opisovali ich ako krásne a milé ženy. Na sever Ruska zasa boli rusalky zákerné a kruté a nikdy nevynechali možnosť nečakane prepadnúť nič netušiaceho pútnika.
Ak majú zlú povahu, sú nebezpečné najmä pre mladých mužov. Tých totiž zlákajú do rieky, kde ich utopia či dokonca ušteklia na smrť. Pod šteklením si ale v mnohých kultúrach predstavovali ľudia kadečo, ak viete, čo máme na mysli.
Pokračovanie (možno) niekedy na budúce.
Autor: Filip
Foto: wikipedia
-->