MENU
Menu

Spektrum Astronauti sa po roku vrátili z "Marsu". Aké sú ich skúsenosti?

Od augusta 2015 bola skupinka šiestich vedcov izolovaná od okolitého sveta na Havaji. Včera sa ich misia, ktorá mala overiť, ako budú ľudia schopní žiť na Marse, skončila.

Astronauti sa po roku vrátili z
Šesť dobrovoľníkov žilo počas misie HI-SEAS IV vo výške 2500 metrov nad morom v opustenom lome na sopke Mauna Loa. Komunikovať s okolím mohli len obmedzenými spôsobmi a nemali vôbec žiaden prístup k čerstvým potravinám. Ich cieľom bolo v prostredí pripomínajúcom Mars zistiť, či je možné, aby ľudská noha spočinula na červenej planéte a strávila tu určitý čas.

Astronauti sa po roku vrátili z
Posádka HI-SEAS IV (zhora v smere hodinových ručičiek): Tristan Bassingthwaighte, Sheyna Gifford, Andrzej Stewart, Christaine Heinicke, Cyprien Verseux a Carmel Johnston

Vedci rok prebývali v kupole s priemerom 11 metrov na ploche asi 93 metrov štvorcových. Ak z nej chceli vyjsť, museli mať na sebe makety skafandrov, aké nosia astronauti. Mali prísny pitný aj stravovací režim a okrem zbierania vzoriek museli pravidelne cvičiť na rôznych strojoch. Okrem toho zažívali aj 24-minútové zdržanie pri posielaní správ riadiacemu stredisku misie. Presne toľko totiž signálu trvá, kým dorazí z Marsu na Zem.

Astronauti sa po roku vrátili z
K dispozícii mal šesťčlenný tím 3D tlačiareň, ak by si jeho členovia potrebovali zhotoviť veci, ktoré si nevzali zo Zeme. Elektrinu získaval vďaka solárnemu palivu, zatiaľ čo záložným zdrojom energie boli vodíkové palivové články.

Astronauti sa po roku vrátili z
V dĺžke zatiaľ misu HI-SEAS IV prekonali len Rusi. Ich dobrovoľníci vydržali v tábore na pozemskom Marse 520 dní.

Astronauti sa po roku vrátili z
Dojmy astronautov Po ročnom pobyte v odlúčení je pre astronautov najdôležitejšie stretnutie s rodinami. Ešte predtým si ale dali kúpeľ v oceáne a nepohrdli ani pivom. Ich dojmy z misie sa rôznia, zhodujú sa však na tom, že išlo o mierne stresujúci a najmä monotónny zážitok.

Astronauti sa po roku vrátili z
Ich režim závisel najmä od slnečného svitu. Vstávali skoro a spávať chodili krátko po západe Slnka. Na výber síce mali množstvo druhov jedla, väčšina však bola dehydrovaná alebo zmrazená. Čerstvé ovocie a zeleninu si mohli dopriať len vtedy, ak ju vypestovali.

Astronauti sa po roku vrátili z
Po návrate z „Marsu" sa vrátia späť k bežnému životu. Ak by sa ale núkala možnosť skutočne odísť na červenú planétu, svorne tvrdia, že by sa pokúsili získať v nej miesto.

DISKUSIA
29.8. 2016 8:00
Diskusia