Meno Søren Carl Theodor Marius Sørensen je našincovi pomerne neznáme, ale ide o jedného z najväčších záhradných architektov, aký kedy žil. Záhradkárska osada v Naerume patrí k jeho najslávnejším dielam. Vďaka nemu tu v roku 1948 vyrástlo 40 oválnych záhradiek s rozmermi približne 25x15 metrov. Z jednej strany ich ohraničoval obytný komplex, z druhej les.

Majitelia jednotlivých políčok potom dostali možnosť umiestniť si svoj záhradný domček, vysadiť živý plot a rozhodnúť sa, čo budú pestovať. Sørensen však vydal isté odporúčania, ktorými sa mohli riadiť, a tak sú oválne záhrady aj po vyše 70 rokoch jednou z najkrajších atrakcií v dánskom hlavnom meste.

Architekt spočiatku zvažoval, že ovály umiestni presne vedľa seba do akejsi mriežky, ale napokon sa rozhodol, že voľnejšie usporiadanie dá celej osade dynamickejší zjav. Napriek tomu, že majitelia záhradiek môžu so svojimi pozemkami narábať podľa ľubovôle, v priebehu desaťročí sa toto miesto príliš nezmenilo. Každý sa snaží, aby osada nestratila svoje nezameniteľné čaro, a tak príliš nešpekuluje.

a
Zdroj: Instagram.com/marcellok_architect/

Jednou z najpozoruhodnejších vecí na Sørensenenovi je, že si vedel predstaviť nielen to, ako bude osada vyzerať z vtáčej perspektívy. Vo vlastnej mysli videl aj to, ako asi bude vyzerať obyčajná prechádzka pomedzi pozemky. Práve kvôli čarovnej prechádzke do osady chodia aj ľudia, ktorí tu nevlastnia žiadne pozemky.

Sørensen myslel aj na to, aby bola osada ťažšie dostupná autom. Jednoducho nechcel, aby relaxujúcim ľuďom kazili príjemné chvíle hučiace motory a výfukové plyny. Tých pár desiatok metrov do svojej záhrady si tak z parkoviska musia prejsť všetci pešo. Architekt jednoducho myslel na všetko. Aj na to, že pri pešej ceste na svoju záhradku budú mať majitelia pozemkov možnosť bližšie sa spoznať.