Antarktický ľadový štít v pevnej časti zmrznutého kontinentu sa stenčuje rýchlosťou, ktorá predstavuje viac ako 300 biliónov litrov vody uvoľnenej do okolitého oceánu v posledných šiestich rokoch.

Vedci vyjadrili znepokojenie nad rýchlosťou úbytku ľadu na južnom Antarktickom polostrove, ktorý nepreukazoval žiadne známky zmien až do roku 2009, keď začal trpieť rýchlou destabilizáciou.

Teraz nový výskum ukázal, že ľadovce pozdĺž polostrova sa topia oveľa rýchlejšie, ako sa predpokladalo. Strata ľadu v oblasti je taká veľká, že to spôsobilo zmenu gravitačného poľa Zeme, ako dokázali niektoré merania vykonané vedcami.

Roztápanie ľadovcov v prednej časti južného Antarktického polostrova sa zrýchlilo od roku 2009 a vedci teraz odhadujú, že sa ročne stráca 58 kubických kilometrov ľadu, ktorý stečie do oceána. Vedci odhadujú, že od roku 2009 sa z ľadového príkrovu Antarktídy stratilo množstvo vody väčšie ako Winnipežské jazero v Manitobe v Kanade alebo 350-tisíc budov Empire State Building.

Oceány zohrávajú dôležitú úlohu v zemskej klíme; dopravujú teplo od rovníka k pólom, sú zdrojom vlhkosti pre dážď a absorbujú oxid uhličitý z atmosféry. Vedci varujú, že ďalšie topenie ľadovcov pravdepodobne výrazne ovplyvní oceány, najmä stúpanie ich hladiny. To sa netýka len juhu Antarktídy, ale aj jej západnej časti. Amundsenovo more bolo dlho považované za najslabší ľadový príkrov v západnej Antarktíde. Štúdia zverejnená v decembri naznačuje, že ľad sa tu topí trojnásobnou rýchlosťou ako pred desiatimi rokmi. 

Výskumníci sa domnievajú, že topenie ľadovcov v Západnej Antarktíde, ktoré obsahujú dostatok vody, aby sa hladina svetových morí zvýšila najmenej o jeden meter, môže byť nevratné. Podľa vedcov je za nárastom rýchlosti topenia ľadu v oblasti teplá voda z hlbín oceánu. Satelitné misie vo vesmíre - Gravity Recovery a Climate Experiment - ukázali mierne zmeny v gravitačnom poli Zeme v dôsledku slabnúcej vrstvy ľadu. Zmena vetra, ktorý veje k Antarktíde ako reakcia na globálne otepľovanie, tlačí teplejšie vody z Južného oceánu smerom k ľadovému príkrovu.

Tu zospodu odkrajuje z ľadových políc, ktoré plávajú na hladine oceána. Zdá sa, že niekedy okolo roku 2009 bod topenia ľadovcov prešiel kritickú hranicu.