MENU
Menu

Spektrum Anjel z Osvienčimu: po boku Mengeleho zachraňoval životy

Josef Mengele bol lekár, ktorý počas druhej svetovej vojny vykonával pokusy na ľuďoch. Pôsobil v koncentračnom tábore Auschwitz a čoskoro získal pomenovanie „Anjel smrti". Jeho neortodoxné metódy spôsobovali neľudské utrpenie. V jeho skazenosti ho nemohlo nič zastaviť.

Anjel z Osvienčimu: po boku Mengeleho zachraňoval životy
V tábore sa však skrýval ešte jeden anjel. Bol plný súcitu a sily, ktorou oponoval lekárovej zlobe a zachránil mnoho nevinných životov. Kým brutálni príslušníci SS sa chopili každej príležitosti, aby vymazali slušnosť zo života svojich väzňov, žena menom Gisella Perlová, ktorú prezývali „Anjel Osvienčimu," využila svoju jedinečnú pozíciu, aby ticho vzdorovala jednému z najdesivejších režimov v histórii.

Koncentračné tábory neboli výsadou nacistov, existovali aj inde

Užitočný väzeň
Zatiaľ čo väčšina žien bola natlačená v desivo obmedzenom priestore a čelila vyčerpávajúcej práci alebo ešte horšie, plynovej komore, Perlovej status lekárky ju odlišoval od ostatných. Jej praktické lekárske zručnosti boli cenené v prostredí, kde ľudia trpeli na rôzne choroby, preto sa nacisti rozhodli radšej ju využiť než zabiť. Perlovej pridelili prácu v lekárskom oddelení tábora pod priamym dohľadom „presláveného" doktora Mengeleho. Ten bol totiž zaneprázdnený svojím príšerným výskumom tajomstva dedičnosti a ľudských abnormalít.

Experimenty na ľuďoch
Pri pokusoch sa Mengele zaoberal identickými dvojčatami, trpaslíkmi alebo osobami s telesnými abnormalitami ako napríklad heterochrómia (rôznofarebnosť očí). Jeho výskum o fyziologickej odlišnosti na židovských väzňoch podporoval nacistický program o árijskej nadradenosti. Je síce pravda, že postavenie Perlovej ako jeho zdravotnej sestry ju chránilo pred plynovou komorou, ale neuchránilo ju to pred zverstvami, s ktorými sa stretla ako asistentka psychopata.

Dovoz „tovaru"
Mengele bol obzvlášť posadnutý túžbou pochopiť zmysel odlišnosti jednotlivých rás a vždy s nadšením vítal prichádzajúce vlaky. Na platforme triedil väzňov a vyberal si rôzne ľudské vzorky. S neustálym prílevom nových väzňov netrpel nedostatkom pokusných králikov a prísun čerstvého tovaru - žien a detí - si doslova užíval. Potom, čo si vybral „pacientov", nechal ich okamžite previezť do svojho lekárskeho baraku, aby sa s nimi lepšie zaobchádzalo. No len na chvíľu, kým nepodstúpili utrpenie na jeho operačnom stole.

Anjel z Osvienčimu: po boku Mengeleho zachraňoval životy
Živé exempláre
Všetky jeho liečebné postupy brali nulový ohľad na poníženie, bolesť alebo trvalé následky a končili sa vážnym zmrzačením, mučením a smrťou. Jednoducho povedané, Mengele bol brutálny šialenec, ktorý mal maximálnu voľnosť pri zneužívaní ľudských bytostí pre svoje zvrátené experimenty.

Boxom k prežitiu: väzeň sa bil pre potešenie jednotiek SS

Tehotné ciele
Úlohou Perlovej, ako jeho asistentky, bolo vykonávať chirurgické zákroky u tehotných žien a ošetrovať ženy, ktoré podstúpili kruté bičovanie od dôstojníkov SS. Lekársku prácu vykonávala bez čistého zariadenia či narkózy a pritom všetkom sa snažila zachovať zdanie ľudskej dôstojnosti. Rozmer Mengeleho skazenosti pochopila už v prvých dňoch, keď jej nariadil, aby priviedla do oddelenia všetky tehotné ženy. Vraj, aby mal istotu, že dostanú dostatok jedla a primeranú starostlivosť.

Ponaučenie
Perlová poslušne splnila jeho príkaz a čoskoro priviedla na lekársku prehliadku päťdesiat žien. Na jej zdesenie však tehotné väzenkyne nahnali do nákladného auta a odviezli rovno do krematória. Perlová ťažko niesla úlohu nedobrovoľnej figúrky v Mengeleho hre a plná viny a smútku si vzala ampulku morfia s nádejou, že sa nepreberie. No život s ňou mal väčšie plány.

Odpor
Teraz, keď videla na vlastné oči, ako Mengele pracuje, uvedomila si, že musí nájsť spôsob, ako tomu zabrániť. A tak začala vykonávať ženám v tábore potraty, aby ich ochránila pred osudom horším ako smrť. Aby mohli ostať silné, pokračovať v práci a možno jedného dňa dostanú šancu na nový život a rodinu.

Milosrdenstvo
Perlová iba holými rukami vykonala mnoho tajných potratov v Osvienčime. Podľa jej vlastných slov „vytrhla" z lona matiek asi tritisíc detí, aby ich ochránila pred istou smrťou. Keď už bolo tehotenstvo v príliš pokročilom štádiu, musela roztrhnúť plodový vak a ručne roztiahnuť krčok maternice. Samozrejme, že väčšina detí, ktoré sa predčasne narodili v takom nepriateľskom prostredí, zahynula okamžite. Osvienčim nebolo vhodné miesto pre akúkoľvek ľudskú bytosť, najmä nie novorodenca. Takže, zatiaľ čo anjel smrti páchal hrôzu každý deň, Anjel Osvienčimu vykonával nočné skutky milosrdenstva.

Anjel z Osvienčimu: po boku Mengeleho zachraňoval životy
Oslobodenie
Ku koncu vojny Perlovú previezli do iného tábora, ktorý čoskoro oslobodili. Rovnako ako väčšina iných začala okamžite hľadať svoju rodinu a zistila, že rodičia, manžel aj syn zahynuli krátko pred kapituláciou Nemecka. Odišla do Spojených štátov, kde sa aktívne snažila získať občianstvo, ktoré jej udelili v roku 1951. Hoci väčšina ľudí v tábore chápala a rešpektovala jej úsilie pomôcť, našli sa takí, ktorí s ňou nesúhlasili. Ako slobodná žena však veľmi trpela posttraumatickým stresom a smútkom z holokaustu.

Zhodnotenie minulosti
Hoci obaja anjeli Osvienčimu existovali bok po boku počas vojny, ich cesty sa úplne rozišli, keď sa to šialenstvo skončilo. Mengele okamžite unikol pred oslobodením, zničil všetky svoje „cenné" lekárske údaje, čo je dôkaz, že jeho činnosť bola vždy viac sadistická než akademická.

Perlová sa spojila s dcérou a nakoniec sa odsťahovali do Izraela, kde v pokoji zomrela v roku 1988. O svojom ťažkom živote napísala monografiu, ktorá sa stala inšpiráciou pre film, podala historické svedectvo o anjelovi smrti, napísal niekoľko dôležitých lekárskych prác o reprodukčných problémoch žien a nikdy nezabudla na stratené deti z Osvienčimu.

Autor: Radomír

DISKUSIA
6.12. 2016 6:15
Diskusia