Psy sa geneticky najväčšmi podobajú pradávnym sibírskym vlkom, ale nie sú ich priamymi potomkami. A množstvo otázok zostáva nezodpovedaných, napísal britský denník The Guardian.

Psy boli prvými zvieratami, ktoré ľudia domestikovali, čo sa pravdepodobne stalo niekedy pred 15 000 až 30 000 rokmi, keď žili ako lovci a zberači. „Väčšina ostatných zvierat prešla domestikáciou až po nástupe poľnohospodárstva,“ povedal hlavný autor štúdie Anders Bergström z londýnskeho Inštitútu Francisa Cricka. „Je fascinujúce, že ľudia v dobe ľadovej vyrazili von a vytvorili si vzťah s týmto divokým predátorom,“ poznamenal. Ako k tomuto procesu došlo, však zostáva nejasné.

Nevieme, kde sa to stalo, aká skupina ľudí to urobila, či sa to stalo raz alebo viackrát,“ povedal A. Bergström. „Takže to zostáva jednou z veľkých záhad v ľudskej prehistórii,“ dodal. Najnovší výskum nie je prvý, ktorý sa uvedenou záhadou zaoberá. Nedávna štúdia okrem iného naznačila, že vlky boli domestikované nezávisle na sebe v Ázii a Európe, ale iba prvý z nich prispel k pôvodu moderných psov. Kľúčovým zistením našej štúdie je naopak to, že psy majú dvojaký pôvod,“ uviedol A. Bergström.

Výskumník a jeho kolegovia v časopise Nature uvádzajú, že analyzovali 72 genómov pradávnych vlkov, ktoré žili v Európe, na Sibíri a v Severnej Amerike pred 100-tisíc rokmi, z ktorých 66 bolo prvýkrát sekvenovaných. Tím ich porovnal s genómami raných a moderných psov. Výsledky ukazujú, že celkovo sa psy geneticky najviac podobajú dávnym sibírskym vlkom, aj keď nejde o ich priamych predkov. „V podstate to naznačuje, že psy boli domestikované niekde v Ázii,“ povedal A. Bergström, aj keď podľa neho nie je možné presne určiť miesto.

Zatiaľ čo u niektorých z prvých psov, napríklad na Sibíri, v Amerike, vo východnej Ázii a v severovýchodnej Európe, sa ukázalo, že ich predkovia pochádzajú výhradne z ázijských vlkov, u iných, najmä v Afrike, na Blízkom východe a v menšej miere aj v Európe, bol zistený ďalší genetický príspevok populácie západných vlkov dravých. Navyše príspevok od tejto západnej populácie vlkov sa podľa neho prejavuje u všetkých dnešných moderných psov – aj keď najväčší je u jedincov z Blízkeho východu a Afriky, ako je plemeno basendži.

Otázky však zostávajú. „Stále nedokážeme povedať, či došlo k dvom nezávislým domestikáciám, po ktorých nasledovalo zlúčenie týchto dvoch populácií, alebo či sa uskutočnil iba jeden domestikačný proces, po ktorom nasledovalo zmiešanie s divokými vlkmi,“ uviedol Anders Bergström. Dodal, že zostáva určiť geografický pôvod našich psích spoločníkov. „Pátranie po tom, odkiaľ presne psy pochádzajú, pokračuje,“ povedal.

Zdroj: ČTK