MENU
Menu

Spektrum Ako ponorenie do kyseliny: strom spôsobuje bolesť, ktorá núti k samovražde

Dendrocnide moroides je jedným z najzaujímavejších stromov, ktoré rastú v tropických pralesoch severovýchodnej Austrálie. Treba sa mu však vyhnúť na sto honov. Strom, respektíve stromček, zvyčajne dorastá do výšky dvoch metrov. Jeho kmeň a listy pokrývajú drobné zúbky a chĺpky, ktoré sa pri dotyku dostanú pod kožu a spôsobujú obrovskú, ale naozaj obrovskú bolesť.

Ako ponorenie do kyseliny: strom spôsobuje bolesť, ktorá núti k samovražde
Jednoducho lahôdka
Verte, že na kontakt s jeho listami, stonkami a vetvičkami nezabudnete do konca života. Časť tela, ktorou sa stromu dotknete, okúsi neuveriteľnú bolesť. Ľudia, ktorí mali možnosť vyskúšať túto „slasť" na vlastnej koži ju prirovnávajú k ponoreniu do žeravej koncentrovanej kyseliny a zároveň akoby nimi prešiel elektrický prúd.

Problémy po celý život
Nevýslovne pálčivá a intenzívna bolesť prichádza okamžite po kontakte a najhoršie je, že neustupuje. Skôr naopak, stále sa zintenzívňuje. Odborníci, ktorí sa zaoberajú výskumom stromu vravia, že bolesť pretrvá niekoľko týždňov, mesiacov a niekedy sa môže vrátiť aj po rokoch. Miesto na pokožke, ktoré prišlo do styku so stromom, vykazuje okamžité príznaky silnej alergickej reakcie. Okrem toho, že koža sčervenie a napuchne, alergická reakcia postihne aj oči, nos a ústa.

Jediným riešením bola samovražda...
Účinky neurotoxínu sú neraz fatálne. Jeho vyššie dávky dokážu zabiť psa alebo koňa a existuje i jeden zaznamenaný prípad úmrtia človeka v dôsledku kontaktu s rastlinou. Nedoložených úmrtí, o ktorých sa iba hovorí, je však viac. Spomínajú napríklad istého vojaka z druhej svetovej vojny, ktorý použil list stromu po veľkej potrebe a neskôr sa radšej zastrelil, než by mal znášať bolesť, ktorá nasledovala.

Čo sa deje v tele

Po dotyku so stromom sa človek ihneď začne silne potiť, prudko sa mu zvýši tep, roztiahnu sa cievy a napuchnú lymfatické uzliny. Keď náhodou vdýchnete chĺpky stromu, dostanete záchvat prudkého kýchania a telo začne produkovať veľké množstvo hlienu, ktorý hodiny vykašliavate a smrkáte. Pridruží sa krvácanie zo sliznice, prudko sa sťaží dýchanie a nasleduje anafylaktický šok.

Zaujíma sa o neho aj armáda
Spomínaný neurotoxín ešte vedci úplne biochemicky neopísali. Jed je však veľmi stabilný a jeho silu neovplyvňuje vek, sucho ani horúčava. Dokonca aj exempláre suchých listov po 30 rokoch v herbári spôsobili nebezpečné a nesmierne bolestivé popáleniny. Ker sa vďaka svojim vlastnostiam dostal do pozornosti armády, hlavne jej chemickej zložky. Niet divu, pretože ako biologická zbraň vo forme spreja by neurotoxín dokázal spôsobiť vo vojne obrovské škody.

DISKUSIA
30.5. 2017 10:00
Diskusia