MENU
Menu

Spektrum Ako je to možné? Kazachstan bol 4 dni celým Sovietskym zväzom

Rok 1991 sa niesol v znamení veľkých zmien na geopolitickej mape sveta. Vojna v Perzskom zálive odštartovala neustálu vojenskú prítomnosť Američanov na Blízkom východe, Kambodža uzavrela mier s Vietnamom a ukončila desaťročný konflikt. Rozpadla sa Juhoslávia a na Balkáne sa začalo bojovať. No a rozpadol sa ZSSR. Málokto však vie, že v istej chvíli bol Kazachstan celým Sovietskym zväzom.

Ako je to možné? Kazachstan bol 4 dni celým Sovietskym zväzom
S príchodom Gorbačova sa situácia v ZSSR začala meniť. Hoci generálny tajomník ÚV KSSZ spočiatku sľuboval, že celistvosť štátneho útvaru ostane zachovaná, nestalo sa tak. Krajina potrebovala výrazné reformy a cenou za ich zavedenie mohol byť jedine jej rozpad.

Do vesmíru ako Soviet, späť ako Rus: Kozmonaut, ktorý videl rozpad ZSSR z obežnej dráhy

Keď v Československu, Poľsku, Maďarsku a Rumunsku začali prebiehať revolučné zmeny režimu, Gorbačov odmietol zasiahnuť. Stará garda komunistickej strany s jeho rozhodnutiami samozrejme nesúhlasila, nemala však dosť síl na zmenu. 19. augusta sa síce pokúsila urobiť prevrat, celá akcia však bola zle pripravená a odsúdená na neúspech.

FOTO: Jedinečné snímky zo ZSSR: Pozrite si zábery amerického "špióna"

O päť dní neskôr sa Gorbačov vzdal funkcie ústredného tajomníka. V nasledujúcich dňoch sa od ZSSR začali odtŕhať jednotlivé krajiny a vyhlasovali nezávislosť. Ukrajina už v deň Gorbačovovej rezignácie, ďalší deň nasledovalo Bielorusko. Potom prišlo na rad Moldavsko, pobaltské štáty odišli dokonca ešte pred prevratom. V decembri 1991 pozostával celý ZSSR len z dvoch krajín: Ruska a Kazachstanu.

Najhlbšia diera vytvorená človekom: Je v nej naozaj počuť peklo?

8. decembra sa stretli predstavitelia Bieloruska, Ruska a Ukrajiny v bieloruskom Breste a vyhlásili, že Sovietsky zväz už neexistuje. 12. decembra Rusko vystúpilo zo ZSSR. V útvare, ktorý bol kedysi superveľmocou, ostal už iba Kazachstan. Trvalo štyri dni, kým vláda vyhlásila nezávislosť a ZSSR definitívne prestal existovať. Formálne však bol jeho zánik vyhlásený až 26. decembra, čo znamená, že išlo o štátny útvar bez územia.

Postrach nacistov: Ivan Sidorenko bol najlepším sovietskym ostreľovačom

Gorbačov sa vzdal funkcie sovietskeho prezidenta 25. decembra a uvoľnil miesto Borisovi Jeľcinovi. Poslednýkrát zaviala vlajka ZSSR a nahradila ju ruská trikolóra.

DISKUSIA
15.6. 2019 11:00
Diskusia