MENU
Menu
Múmia.

Spektrum Ako z hororu: Desivé veci, ktoré objavili archeológovia

Možno si myslíte, že archeológia je nudná veda pre starcov a šialencov, ktorých baví roky odhaľovať jednu lokalitu len pomocou kladivka a štetca. Opak je však pravdou. Archeológia vie poskytnúť námety na hororové filmy.

Zmrznuté detské múmie
Inkovia boli známi tým, že svojim bohom prinášali nielen zvieracie, ale aj ľudské obete. Medzi miesta týchto krutých rituálov patrila aj hora Capacocha, bola však o to horšia, že tu zomierali výhradne deti. Starešinovia vyberali tie najkrajšie dievčatá a chlapcov, ktorí potom museli na vrch vyliezť a zmrznúť tam. Inkovia verili, že deti, ktoré takto zomrú, sa samé stanú bohmi.

Skladačka z kostí
Keď archeológovia objavia kostru človeka, ide o významnú udalosť, len máloktorý z nich sa ale pri podobnom náleze vydesí. V Škótskej vysočine ale našli kostru, kvôli ktorej sa ešte niekoľko nocí strhávali zo sna. Bola tritisíc rokov stará a nešlo a nepozostávala z kostí jedného, ale hneď šiestich ľudí. Dôvod takéhoto konania vedci bohužiaľ neodhalili.

Útok kanibalov
V roku 1994 objavili archeológovia v jaskynnom systéme El Sidron na severozápade Španielska pozostatky 12 neandertálcov. Nešlo o žiadne náhodné zoskupenie ale o celú rodinu zloženú zo šiestich detí a rovnakého počtu dospelých, ktorá zomrela v rovnakom čase. A príčina smrti? Zabila ich iná skupina neandertálcov, ktorá si potom pochutila na ich mäse a vnútornostiach, a to v surovom stave.

Girolamo Segato.
Zdroj: Youtube

Ľudské skameneliny
Len pred niekoľkými storočiami žil v Taliansku doktor menom Girolamo Segato. Jedného dňa sa vydal na cestu do Egypta, kde ho mimoriadne nadchli múmie a inšpirovali ho k tomu, aby aj on z mŕtvol vyrábal niečo podobné. Dnešní vedci zatiaľ neprišli na to, akú chemikáliu Segato mŕtvym ľuďom vstrekoval do žíl, isté ale je, že sú takmer dokonale zakonzervované a akoby skamenené. Pozrieť si ich môžete v Anatomickom múzeu vo Florencii.

Dôkazy genocídy
Sacred Ridge v americkom Colorade je jedným z malá zachovaných sídiel pôvodných amerických indiánov. Pozostáva z 22 domov, ktoré ich obyvatelia postavili veľmi jednoduchým spôsobom: do zeme vykopali jamy a tie potom prikryli strechou. Keď ho vedci objavili, boli nadšení. Radosť a vzrušenie ale neskôr vystriedal strach. Zistili totiž, že v domoch niekto zabil 33 ľudí a potom ich rozsekal na viac než 15-tisíc kúskov, ktoré rozhádzal po podlahe. Z tiel však niektoré časti chýbali. Útočník alebo útočníci si totiž na pamiatku masakry zobrali hlavy, dlane a chodidlá. Príčinou tejto masovej vraždy bol etnický konflikt medzi jednotlivými kmeňmi.

Pohrebisko.
Zdroj: Youtube

Jamy plné useknutých rúk
Počas odhaľovania 3 600 rokov starého paláca v egyptskom meste Avaris našiel tím archeológov niečo, z čoho sa im zježili chlpy na celom tele. Odkryli totiž štyri jamy, v ktorých na ich počudovanie neboli celé telá, ale len odťaté ruky. Boli to pravačky patriace dospelým mužom a vedci sa najprv čudovali, prečo ich vlastne starovekí Egypťania odsekávali. V jednom zo starých papyrusových zvitkov ale našli odpoveď. Išlo o ruky nepriateľských zajatcov, ktorých takto mrzačili preto, aby nemohli opäť pozdvihnúť zbraň.