Ovocie a zelenina v nových a nezvyčajných tvaroch sú mimoriadne populárne najmä v Japonsku, kde sa ich ceny šplhajú do astronomických výšok. Zvláštne jablká, broskyne, melóny či hrozná sú však čoraz obľúbenejšie aj v iných ázijských štátoch. A bolo to práve vo Vietname, kde jedna majiteľka zelovocu zverejnila fotografiu hrozna dovezeného z Japonska.

Áno, na fotografii, ktorú môžete vidieť vyššie, je naozaj hrozno v porovnaní so slepačím vajcom. Strapec si však môžu dovoliť len vietnamskí milionári, keďže stojí sedem miliónov dongov. To je v prepočte asi 250 eur.

Možno vás prekvapí, že toto hrozno sa predáva na strapce a nie na váhu, no každý strapec musí spĺňať prísne štandardy kvality. V tomto prípade musí vážiť viac než jeden kilogram a každá bobuľa musí mať priemer od štyroch do piatich centimetrov. Len tak sa kvalifikuje na export do iných krajín.

Autorkou fotografie je Khuc Anhová, ktorá prevádzkuje obchod s luxusným ovocím a zeleninou v Hanoji. Uviedla, že jej zámerom bolo prilákať do obchodu čo najviac ľudí, a tak jej napadlo vyfotiť bobuľu vedľa slepačieho vajca. Marketingový ťah jej vyšiel a v priebehu dňa predala všetkých 50 strapcov, ktoré si objednala.

Hrozno je jednou z najnovších odrôd, ktoré sa podarilo vypestovať v japonskej provincii Nagano. Zatiaľ je plodov pomerne málo a majiteľka zelovocu tvrdí, že hoci sa predalo bleskovo, ďalšiu objednávku už sa jej spraviť nepodarilo. Aj samotní pestovatelia totiž hrozno prakticky okamžite vypredali, keďže jeho veľkosť je naozaj obrovským lákadlom.

Mimochodom, toto hrozno nie je najdrahším na svete. Rekord drží Rubínový Riman, ktorý tiež pochádza z Japonska a strapec sa raz predal za 11-tisíc eur.