MENU
Menu

Spektrum 6 spôsobov, ktorými môže vesmír zničiť Zem

Hviezdna obloha inšpiruje milencov, ufológov i maliarov. Pri pohľade na ňu máme tendenciu vnímať len jej krásu a nekonečnosť. Zabúdame, že za blikajúcimi svetielkami číhajú neraz tie najnebezpečnejšie javy, ktoré nás všetkých môžu stať život.

6 spôsobov, ktorými môže vesmír zničiť Zem
Nebezpečné asteroidy
Každý deň Zem ohrozuje množstvo prachu a kameňov, ktoré padajú z vesmíru. Našťastie pre nás drvivá väčšina z nich vybuchne už v atmosfére. Avšak pred 66 miliónmi rokov do zemského povrchu narazil desaťkilometrový asteroid, ktorý zanechal kráter dlhý 177 kilometrov a zahubil množstvo živočíšnych druhov na Zemi.

Vesmírny bordel: Na Mesiaci nechali ľudia takmer 200 ton odpadu

Vedci z NASA tvrdia, že čokoľvek s väčším priemerom ako dva kilometre, čo narazí do Zeme, môže mať pre civilizáciu smrtiace následky. Viete, že okolo niekoľkých planét, vrátane Zeme, často prelietava 5,4 kilometra dlhý asteroid 4179 Toutatis? Hoci pravdepodobnosť zrážky je malá, chaotická dráha asteroidu spôsobuje vedcom vrásky na čele. Najbližší „tesný" prelet okolo Zeme bude v roku 2069, takže dúfajme, že vesmírne agentúry intenzívne pracujú na ochrane našej planéty.

Záblesky gama žiarenia
Vedci sa domnievajú, že záblesky gama žiarenia ich spôsobujú kolízie neutrónových hviezd alebo čiernych dier. Počas kolízie neutrónových hviezd dochádza k skríženiu dvoch magnetických polí, čo spôsobí uvoľnenie veľkého množstva energie v zaostrených lúčoch žiarenia gama. Nasleduje výbuch, ktorý môžeme vidieť aj zo Zeme. Výbuchy môžu mať aj smrteľné následky, ktoré závisia od toho, v akej vzdialenosti k nim došlo. Mohli by definitívne zničiť ozónovú vrstvu, čo by znamenalo koniec života na Zemi!

Slnečná búrka
Slnečné búrky sú akékoľvek erupcie na povrchu Slnka. Zvyčajne nemajú žiadny vplyv na planétu, ale niekedy uvoľnia obrovské množstvo magnetickej energie, ktorá „pricestuje" pozdĺž slnečného magnetického poľa až k nám. K jednej z nich, známej ako Carringtonova udalosť, došlo v roku 1859. Na mnohých miestach vyradila z činnosti elektrické vedenia. Viete si predstaviť, aké škody by napáchala dnes, keď je všetko pretechnizované?

Zaujímavé fakty, ktoré ste (možno) nevedeli o gravitácii

Kolízie galaxií
Možno netušíte, ale galaxia Andromeda sa rúti priestorom rýchlosťou 110 kilometrov za sekundu. Vedci vyrátali, že za štyri miliardy rokov sa zrazí s Mliečnou dráhou a zostanú z nich len stopy plynu a hviezdneho prachu. Mnohé hviezdy úplne zaniknú, iné doslova roztrhne. Obe galaxie skončia v čiernej diere a „narodí" sa úplne nová galaxia.

Vzďaľovanie Mesiaca od Zeme
Zaujímavou informáciou je, že Mesiac sa pravidelne vzďaľuje od Zeme rýchlosťou asi 3,8 centimetra za rok. V dôsledku toho sa spomaľuje rotácia Zeme okolo osi (v dávnej minulosti trval rok viac ako 400 dní a dni boli kratšie). Práve kvôli tomu raz nastane situácia, že rotácia Zeme sa natoľko spomalí, že planéta bude Mesiac priťahovať k sebe až sa zrazia. Uvoľnená energia premení našu planétu na žeravý oceán. Ale netreba sa báť, lebo toho sa nikto z nás nedožije. Uvedený jav nastane až o 65 miliárd rokov. Dovtedy vyhasne i Slnko, takže celá udalosť je len v teoretickej rovine.

FOTO: Odkaz pre mimozemšťanov: Zábery, ktoré sa dostali za hranice slnečnej sústavy

Vyhasnutie Slnka
Všetky hviezdy vyhasínajú a nakoniec vyhasne aj Slnko. Akonáhle sa jeho zásoby vodíka vyčerpajú, príde nezvratný koniec. Dĺžka životnosti hviezdy závisí od jej veľkosti. Slnko je podľa NASA žltý trpaslík s priemerom okolo 1,4 milióna kilometrov alebo zhruba 109-násobok veľkosti Zeme. Žlté trpasličie hviezdy žijú približne desať miliárd rokov a dnes je Slnko vo veku 4,5 miliardy rokov asi v polovici života. Po vyčerpaní vodíka začne Slnko „konzumovať" svoje ťažšie prvky. Počas tohto prchavého a turbulentného štádia uniknú veľké množstvá hviezdneho materiálu do vesmíru, slnečné teleso sa rozšíri na 100-násobok svojej súčasnej veľkosti a transformuje sa na červeného obra. Následne dôjde k zmenšeniu na malú, mimoriadne hustú bielu trpasličiu hviezdu vo veľkosti Zeme - a je „po funuse".

DISKUSIA
10.7. 2018 10:00
Diskusia