Preskočiť na hlavný obsah
Reklama

5 vecí, ktoré ste netušili o barbarských pirátoch

Pirátska vlajka

Zdroj: aas

Reklama

V knihách a vo filmoch sú piráti vyobrazení ako všetko možné – od krvilačných vrahov a zlodejov až po idiotov so zlatým srdcom ako je Jack Sparrow. Aká je však skutočná pravda o obávaných morských vlkoch?

Podľa historických zdrojov piráti takí, ako ich poznáme, neboli. Hrdlačili ako námorníci, pričom dodržiavali akýsi svoj vlastný kódex. Mohli byť zlodeji, no vždy stáli jeden pri druhom a snažili sa prežiť aj v tých najdrsnejších podmienkach. „Pirátska tradícia“ vznikla už v 13. storočí pred Kristom, a pokračuje dodnes, najzreteľnejšie asi v okolí somálskeho pobrežia.

Bez zosmiešňovania: somálski piráti si žijú celkom rutinným životom; získavajú milióny dolárov za prepúšťanie rukojemníkov zo zadržaných lodí. My vám teraz prinášame 5 faktov o pirátoch, ktoré vás určite prekvapia.


1 – Piráti len zriedka zakopávali a ukrývali svoju korisť

V skutočnosti, snáď jediným známym prípadom piráta, ktorý svoj poklad ukrýval ako to poznáme z knižiek, bol William Kidd, na konci 17. storočia. Kráľovské námorníctvo obvinilo Kidda z pirátstva, a legenda hovorí, že predtým, ako sa zo svojich činov spovedal v New Yorku, ukryl svoj poklad na Long Islande. Myslel si totiž, že by to mohlo mať istý vplyv na jeho oslobodenie. Kidda však napriek tomu obesili a poklad ostáva len nesplneným snom mnohých hľadačov. V skutočnosti kradli piráti najmä jedlo, chľast, oblečenie či cenný obchodný tovar. No a ničomu z tejto koristi by sa pod zemou príliš nedarilo.


2 – Piráti milovali demokraciu

Na otvorenom mori anarchia príliš nefunguje, najmä počas útoku na lode Jej Kráľovského Veličenstva. Piráti neznášali autoritárstvo, no vedeli, že poriadok je pre niekoľkotýždňový pobyt na mori úplne nevyhnutný. Posádka si často volila svojho kapitána a kormidelníka. Títo dvaja zastávali akúsi výkonnú a súdnu moc, zatiaľ čo posádka tvorila moc zákonodarnú, pričom rozhodovala, akú časť koristi ktorý z jej členov dostane. Kapitán mal absolútnu moc len počas boja. Ak bola posádka nespokojná, tak namiesto vzbury kapitána odvolali a namiesto neho si zvolili nového (nevedno či ten starý neskončil ako potrava pre žraloky).



3 – Piráti boli dievčatá pre všetko

Námorní vlci žili ťažký život a neraz o tom aj spievali, veď každý z nich plnil na lodi hneď niekoľko funkcií. Len v máloktorom „zamestnaní“ je však náplňou práce chľastanie, rabovanie a nosenie pásky cez oko. Vo vlastnej námorníckej knihe mali dokonca vždy vypísané tresty za porušenie pirátskych pravidiel, no a za straty končatiny alebo iného telesného orgánu vyplácali zase akési presne stanovené „odmeny“ tiež zaznamenané tak, aby bol každý pirát odškodnený spravodlivo. Zachoval sa i dobový dôkaz:

Strata pravej ruky: 600 kusov
Ľavá ruka: 500
Pravá noha: 500
Ľavá noha: 400
Oko: 100
Prst: 100

(čísla predstavujú percentuálny objem vtedy platnej meny alebo jednoducho len podiel odškodnenia za jednotlivý stratený orgán)

Niektoré lode dokonca svojim námorníkom platili aj za drevené nohy zničené pri boji. Kvalitná protéza sa vtedy zháňala poriadne ťažko.


4 – Piráti pili rum aby sa vyhli skorbutu

(Skorbut je choroba spôsobená nedostatkom vitamínu C v potrave. V dnešnej dobe sa už nevyskytuje, alebo len veľmi ojedinele. V minulosti boli touto chorobou postihnutí hlavne námorníci. Skorbut sa prejavuje krvácaním ďasien, vypadávaním zubov, mäknutím kostí a spomalenou tvorbou červených krviniek. Ak ani po dlhšom čase telo nedostane vitamín C, môže nastať aj smrť.)

Grog je preslávený nápoj námorníkov, ktorý sa pripravuje z vody, limetkovej šťavy a rumu. Vitamín C obsiahnutý v limetách pomáhal námorníkom predísť skorbutu, niekedy až smrteľnej chorobe. Už dávno predtým, než začali Mexičania mixovať limetkovú šťavu do margerity, si ich piráti žmýkali do svojich drinkov. Dokonca J Kráľovské námorníctvo prideľovali svojim námorníkom akúsi dennú dávku rumu. No a piráti ho pili kedykoľvek a koľko len chceli.


5 – Ročné škody spôsobené pirátmi sa dnes šplhajú na 16 miliárd dolárov

Zo všetkých vecí, ktoré ste o pirátoch nevedeli, vás táto zaskočí možno najviac: Je to nesmierne prosperujúci „biznis“. Po rokoch úpadku vzrástol počet pirátskych útokov v roku 2007 o 10%, a v roku 2008 stúpol opäť s počtom 111 útokov a 42 zadržaných lodí. Tento rok sa pokladá za prelomový s očakávaním zvýšeného počtu útokov na mori: V roku 2009 sa v jeho prvých dvoch mesiacoch stalo desaťkrát viac útokov ako za rovnaké obdobie v minulom roku. Dnes už totiž piráti používajú motorové člny a nie drevené koráby.

Vyberáme pre vás niečo PLUS