MENU
Menu

Spektrum 5 najkrajších vysokých škôl v Európe: Kde je radosť študovať?

Areály slovenských vysokých škôl nepatria k miestam, ktoré by si chceli pozrieť zahraniční ani domáci turisti. V niektorých európskych krajinách však majú vysokoškolské kampusy, ktoré sú architektonickými, umeleckými i kultúrnymi klenotmi. Nasledujúcich päť patrí medzi najkrajšie.

5 najkrajších vysokých škôl v Európe: Kde je radosť študovať?

Cambridge

V kampuse jednej z najstarších univerzít sveta sa oplatí vidieť najmä dve budovy. Prvou je 500-ročná King´s College Chapel, ktorá je jedným z najlepšie zachovaných pamätníkov anglickej neskorogotickej architektúry. Keď vstúpite dnu a naskytne sa vám pohľad na vôbec najväčšiu jednoliatu vejárovú klenbu na svete, pomyslíte si len jediné: „Prečo sa už podobné budovy nestavajú dnes?" Vejárová klenba pod stropom naozaj berie dych.

FOTO: Čínske mesto, ktoré sa zaseklo v čase

Druhým klenotom je Wrenova knižnica. Priestranný a svetlý interiér naznačí, že jej autorom je Christopher Wren, ktorý po Veľkom londýnskom požiari v roku 1666 navrhol aj Katedrálu svätého Pavla. Milovníci literatúry tu objavia rané vydania Shakespearových diel, zápisník Johna Miltona i diár Isaaca Newtona.

5 najkrajších vysokých škôl v Európe: Kde je radosť študovať?

Universidade de Coimbra

Aj tu je najdôležitejšou budovou knižnica, konkrétne Biblioteca Joanina, ktorá nesie meno po kráľovi Jánovi I. Vnútri 300-ročnej budovy nájdete interiér tvorený prakticky výlučne drevom. Výplne stolov zdobia exotické dreviny, medzi policami s knihami sa vinú dômyselne zabudované schodiská a knižnicu delia na miestnosti klenuté mramorové oblúky.

Najjužnejšie mesto sveta: Viete, kde leží?

Takmer všetky knihy v Biblioteca Joanina pochádzajú spred roku 1755 a hlavnou úlohou tamojších pracovníkov je uchovávať diela v dobrom stave. Štúdium je tu prísne podmienené, bežných návštevníkov vpúšťajú dnu len na desať minút v obmedzenom počte. V noci tu vítajú netopiere, ktoré sa hostia na škodlivom hmyze a fungujú ako prírodný insekticíd.

5 najkrajších vysokých škôl v Európe: Kde je radosť študovať?

Trinity College

V knižnici tejto dublinskej univerzity nájdete jednu z najstarších európskych kníh. Nesie názov Kniha z Kellsu a vznikol okolo roku 800. Ide o mníchmi spísaný evanjeliár, ktorý obsahuje nielen texty štyroch novozákonných evanjelií, ale aj ilustrácie, vďaka čomu obsahuje 680 strán.

Aby vôbec mohli Knihu z Kellsu vyrobiť, mnísi museli zabiť 185 teliat, stiahnuť ich z kože a tú potom dôkladne vysušiť a oškriabať. Farebné pigmenty získavali drvením rôznych chrobákov a vzácnych kameňov. Vzhľadom na turbulentnú históriu Írska je priam zázrak, že sa dielo zachovalo, a dokonca si ho počas výstav môžete prezrieť na vlastné oči.

5 najkrajších vysokých škôl v Európe: Kde je radosť študovať?

Univerzita v Salamance

Salamanca je domovom najstaršej španielskej univerzity, ktorú založili okolo roku 1218. Už vstup do kampusu skrášľuje detailná rytina vo fasáde jednej z budov, na ktorej sa dajú pozorovať aj pomerne zaujímavé výjavy. V mnohých z nich autor naznačil intelektuálnu nezávislosť akademickej pôdy od katolíckej cirkvi.

FOTO: Najlepšie fotky z road tripov: Donútia vás vyraziť na cestu

Námestiu oproti vstupu dominuje socha Luisa z Leónu, akademika, ktorého uväznili a mučili celých päť rokov, pretože preložil Bibliu do kastílskej španielčiny. Napokon ho prepustili a vrátil sa k vyučovaniu.

5 najkrajších vysokých škôl v Európe: Kde je radosť študovať?

Padovská univerzita

Jedna z najstarších, najväčších a najprogresívnejších európskych univerzít sa nachádza v Padove. Je približne rovnako stará ako Univerzita v Salamandre a preslávila sa najmä nezávislosťou na cirkvi. V časoch, keď sa za premýšľanie trestalo, priťahovala Padovská univerzita intelektuálov z celej Európy. Kopernik tu študoval a Galileo učil.

Keďže cirkev zakazovala pitvy, fungovala univerzita na báze „nepýtaj sa, nehovor". Existovalo tu čosi ako divadlo až pre tri stovky študentov, ktorí sa mohli pozerať, ako profesori otvárajú mŕtvoly a nahliadajú do ľudského tela. Aj vďaka tomu sa značne zväčšili znalosti o anatómii.

DISKUSIA
16.9. 2019 0:00
Diskusia