MENU
Menu
a

Spektrum 365 dní bez financií: Sociálny experiment zmenil páru život

Čoraz viac ľudí začína žiť takpovediac naľahko. Snažia sa odstrihnú nielen od hektického života v modernej civilizácii, ale napríklad aj od závislosti na obchodoch či dokonca peniazoch. Príkladom je aj dvojica z Austrálie, ktorá si pred pár rokmi vyskúšala, ako sa žije bez financií.

Rachel Newbyová má 28 rokov a jej partner Liam Culbertson len o dva roky viac. Práve oni dvaja sa rozhodli nájsť nové spôsoby, ako žiť takmer bez peňazí. Postavili si vlastný dom na kamarátovom pozemku západne od austrálskeho mesta Melbourne. Pri stavbe použili výhradne odpadové drevo a recyklované materiály.

V záhrade si pestujú vlastnú zeleninu a ovocie, no nemali problém ani s vyberaním kontajnerov. „V okolí supermarketov často nájdete potraviny, ktorým sa blíži dátum spotreby. Pritom ich je možné bez problémov konzumovať. Presne to sme robili," tvrdí Rachel. Taktiež pomáhali okolitým farmárom s prácou na poli. Ako odmenu však nechceli peniaze, ale potraviny a vlnu.

„Zbožňovali sme tú slobodu, možnosť robiť čokoľvek a nehľadieť pri tom na peniaze," pokračuje Rachel. „Nezaujímalo nás platenie nájomného a kupovanie oblečenia či jedla. Všetok náš čas bol v podstate voľným časom a len na nás ostávalo rozhodnutie, ako ho strávime."

Rachel a Liam sa do domu nasťahovali v januári 2015, nebolo to však po prvýkrát, keď si vyskúšali život mimo civilizácie. Rachel strávila dva roky na farme v Kanade, Liam zasa cestoval naprieč Arktídou. Obaja dobre vedeli, ako využívať lokálne produkty a ako byť čo najšetrnejší k prírode.

Napriek skúsenostiam ale tvrdia, že posledných deväť mesiacov bolo náročných. Pôda, na ktorej stojí ich dom, nepatrí medzi najplodnejšie, a tak pre nich bolo náročné vypestovať poľnohospodárske plodiny.

Dom tiež nepatrí medzi najluxusnejšie. Má 2,5 metra štvorcového a hodí sa len na prespávanie v relatívnom súkromí. Pranie oblečenia a sprchovanie v studenej dažďovej vode je potom už len čerešničkou na torte.

Napriek snahe sa tomuto výstrednému páru ale úplne bez peňazí žiť nepodarilo. Liam totiž jedného dňa musel navštíviť zubára, u ktorého nechal 250 eur. Minúť len takúto sumu peňazí za deväť mesiacov je napriek tomu úctyhodné.

V súčasnosti sa Rachel a Liam rozhodujú, či budú aj naďalej žiť bez peňazí, alebo sa vrátia do civilizácie. Vyzerajú šťastne však šťastne napriek tomu, že si vybrali náročný spôsob života. So susedmi vraj vychádzajú dobre a nevidia dôvod, prečo začať opäť zarábať. „Najmä starším susedom sa páči, ako sa snažíme žiť. Vravia nám, že im to pripomína ich hipícku mladosť," uzavrel sa Liam.