MENU
Menu

Spektrum 3 najvyššie položené mestá sveta: Všetky sú na jednom kontinente

Podobne ako mikroskopické baktérie, aj ľudia sa dokázali prispôsobiť životu v extrémnych podmienkach. Obývame spaľujúcu Saharu i mrazivú sibírsku tundru a ani výšky človeku nerobia priveľký problém. 140 miliónov ľudí žije vyššie než 2500 metrov nad morom. Pozrite sa s nami na tri mestá, ktoré majú viac než 50-tisíc obyvateľov a sú najvyššie položené na celej zemeguli.

3 najvyššie položené mestá sveta: Všetky sú na jednom kontinente
Potosí(Foto: Public Domain)
Bolívijské mesto založili ešte v roku 1545 kolonizátori z Európy. Nehostinné prostredie im nevadilo, pretože mali mimoriadne silnú motiváciu. Bolo ňou striebro. V kopcoch okolo Potosí sa ho nachádzali celé haldy z mesta sa pomerne rýchlo stalo jedno z najväčších v Amerike. Bývalo tu vyše 200-tisíc ľudí, a to už v 17. storočí. Dnes je ich počet asi 170-tisíc.

Potosí leží na úpätí vrchu Cerro de Potosí, o ktorom sa kedysi vravelo, že je celý zo striebra. Práve tento kopec stál za zrodom historickej dôležitosti mesta i španielskeho bohatstva. V rokoch 1556 až 1783 sa odtiaľto odviezlo 45-tisíc ton čistého striebra, pričom pätina pripadla španielskym panovníkom. Vrch sa v dôsledku intenzívnej baníckej činnosti dokonca o niekoľko stoviek metrov zmenšil.

Mesto bez billboardov: Od Sao Paula by si malo vziať príklad aj Slovensko

V roku 1672 tu postavili mincovňu, vodné nádrže a šesť kostolov, ktoré mali slúžiť rastúcemu počtu obyvateľov. Práve okolo tohto roku bolo Potosí na vrchole slávy a išlo o jedno z najbohatších miest sveta. Postupom času však ťažba striebra upadala a do popredia sa dostávala skôr cín. To viedlo k miernemu ekonomickému úpadku, ale napriek tomu tu banícka činnosť prebieha dodnes. A je poriadne krutá. Neustále vdychovanie prachu vedie k tomu, že baníci často dostanú ochorenie známe ako silikóza. Priemerne sa dožívajú 40 rokov.

3 najvyššie položené mestá sveta: Všetky sú na jednom kontinente
El Alto(Foto: Wikipedia/Murray Foubister)
Ide o jedno z najväčších a najrýchlejšie sa rozvíjajúcich miest v Bolívii. Obýva ho 840-tisíc ľudí, ktorí žijú vo výške 4150 metrov. Kedysi išlo len o predmestie bolívijskej metropoly La Paz, ktorá leží na náhornej plošine Altiplano, ale sťahovanie ľudí v 50. rokoch 20. storočia spôsobilo, že El Alto má dnes štatút mesta.

Mesto plné azbestu láka tisíce turistov, riskujú svoje životy kvôli fotkám

El Alto sa nachádza v suchom podnebí a do roku 1903 bolo jeho územie prakticky neobývané. Vtedy sem však dosiahli železničné trasy od jazier Titicaca a Arica a začali tu vznikať prekladiská, cez ktoré putoval tovar do La Pazu. Spolu s nimi sa stavali aj ubytovne pre robotníkov. V roku 1925 tu postavili letisko, o 14 rokov neskôr prvú základnú školu. A keď v 50. rokoch pripojili El Alto do vodovodnej siete La Pazu, začala húfnejšia migrácia. Dovtedy sem totiž vozili vodu v cisternách.

3 najvyššie položené mestá sveta: Všetky sú na jednom kontinente
La Rinconada(Foto: Wikipedia/Hildegard Willer)
Ide o staré zlatokopecké sídlo v odľahlých končinách peruánskych Ánd. Dnes tu však žije vyše 50-tisíc ľudí a La Rinconada je najvyššie položeným mestom sveta. Nachádza sa vo výške 5100 metrov nad morom. Ekonomiku poháňa prakticky len miestna baňa na zlato a infraštruktúra je na biednej úrovni. Mesto nemá kanalizáciu a je značne kontaminované ortuťou, ktorá vzniká pri ťažbe zlata.

FOTO: Španielske Benátky: Mesto postavené v bažinách je rajom pre námorníkov

Väčšina obyvateľov pracuje v baníckom priemysle a zarába prostredníctvom zvláštneho systému výplat zvaného Cachorreo. Človek pracuje 30 dní bez výplaty a v 31. prvý deň si z bane môže odniesť toľko zlata, koľko zvládne. Čo vyťaží, je jeho. Zdá sa vám to fér? Mnohým ľuďom áno, aj preto počet obyvateľov La Rinconady neustále stúpa.

DISKUSIA
28.11. 2019 20:00
Diskusia