Reklama

10 najslávnejších vojnových lodí

Reklama

Akonáhle začali ľudia objavovať svetové moria, začali sa o ne aj biť. Lode znamenali revolúciu vo vojnových konfliktoch a hoci ich boli tisíce, len málo z nich zaznamenalo nevídané úspechy.

Tieto lode boje nielen zažili, no v mnohých prípadoch zohrali veľkú úlohu vo výsledku bitky a tým aj určili dimenziu medzi víťazstvom a prehrou. Lode v našom zozname tiež pomohli určiť námornú silu krajine, za ktorú bojovali a znamenali obrovský míľnik vo vývoji technológií vojnových lodí.


lod10.jpg10 - Yamato
Spustená: 8. august 1940

Viac než 60 rokov po tom, ako bola postavená, drží japonská loď svetvový rekord ako najväčšia vojnová loď s výtlakom 72 800 ton. Jej deväť diel na troch otočných vežiach boli najväčšie, ktoré kedy zdobili vojnovú loď a svoju najväčšiu úlohu zohrali v Bitke o Samar (25. októbra 1944), pričom zničili niekoľko amerických vojnových lodí vrátane USS Gambier Bay a USS Hoel. Jedna z jej slabostí, pre ktorú sa neobjavila na vyššej priečke je jej neschopnosť odolať leteckým útokom. V kariére Yamamoto bol ešte jeden slabý a zároveň aj posledný moment; nikdy nedorazila do cieľa, keďže bola potopená pri leteckom nálete. No aj tak bola na dlhú dobu symbolom neporaziteľnosti japonského námorníctva.

lod9.jpg9 - Trinidad
Spustená: 3. marec 1769

Santisma Trinidad je slávna hlavne preto, že bola jednou z dvoch štvorposchodových lodí, ktoré boli kedy postavené a okrem iného aj jednou z najväčších. Jej nezlomnosť zabezpečilo 140 kanónov. Počas americkej Vojny o nezávislosť sa jej podarilo potopiť 51 anglických lodí, no keď bola jej korma rozdrvená a polovica posádky bola mŕtva či zranená, keď na ňu počas Bitky o Mys sv. Vincenta naraz zaútočilo 5 anglických lodí, aj tak sa vyhla zajatiu a zničeniu. Aby toho nebolo málo, zaútočila na ňu počas cesty naspäť do španielska britská fregata. A Trinidadu sa opäť podarilo uniknúť z pazúrov Kráľovskej flotily.

lod8.jpg8 - USS Arizona
Spustená: 19. jún 1915

Symbolom prvej polovice 20. storočia amerického námorníctva bola práve táto loď. USS Arizona statočne slúžila počas Prvej svetovej vojny a tiež prepravovala prezidenta Woodrowa Wilsona na Mierovú konferenciu v Paríži. Hrdinstvo Arizone však patrí nie za to, ako slúžila, ale za to, ako sa potopila. USS Arizona bola hlavným cieľom pri japonskom útoku na Pearl Harbor a prvé útoky z bombardérov smerovali práve na prednú časť tejto lode. Aj keď 1 177 obetí, ktoré sa utopili pri tomto útoku znamenalo až polovicu celej flotily, mnohí prežili. Kapitán Franklin Van Valkenburgh bránil loď dovtedy, kým na ňu nedopadli posledné osudné bomby.

lod7.jpg7 - USS Monitor
Spustená: 30. január 1862

Bola prvá opancierovaná loď vypustená námorníctvom USA a prvým modelom vo výrobe moderných typov vojenských lodí. Prvýkrát ju otestovali v boji s vlastnou pancierovou loďou štátov Konfederácie CSS Virginia v Bitke o Hampton Roads. Aj keď sa bitka skončila nerozhodne, Monitor dokázal CSS Virginia zastaviť pred jej cieľom poraziť blokádu Únie. Okrem toho dokázala, že pancier je v boji na mori úžasným obranným prostriedkom. Nebola síce prvou pancierovou loďou na svete (tou bola francúzska La Gloire), no určila trend výroby vojnových lodí v štýle "á la Monitor" až do čias Prvej svetovej vojny.

lod6.jpg6 - HMS Dreadnought
Spustená: 10. február 1906

Keď sá britská HMS Dreadnought dostala prvýkrát na vodu, nielenže potvrdila britskú námornú dominanciu, ale spôsobila prevrat v spôsobe vedenia boja tak dôsledne, že zaznamenala dominanciu nad loďami armád celého sveta. A z čoho boli všetci námorní admiráli zničení? Dnes to síce vyzerá príliš slabo, no bola prvá, ktorá využívala k boji veľké kanóny namiesto dovtedy používaných menších a ľahších. Okrem toho bola vďaka obrovskej parnej turbíne najrýchlejšou loďou vo vodách sveta. Dokázala vyvinúť najvyššiu rýchlosť spomedzi vojnových lodí: 21 uzlov - takmer 40 km/h.

lod5.jpg5 - Bismarck
Spustená: 14. február 1939

Bismarck bol nemeckou Hviezdou smrti veľkých morí; plne naložená mala výtlak 50 900 ton, bola najväčšou loďou svojich čias. Dokázala vyvinúť rýchlosť až 30.12 uzlov (56 km/h) a vtedy dokázala poraziť akúkoľvek vojenskú loď na mori. Dokázala to aj v bitke s britskou flotilou, keď pokorila HMS Hood a jej sesterskú loď Prince of Whales počas Bitky v Dánskom prielive. Bitka trvala menej než 10 minút. Jedna rana z 15 palcového kanónu z diaľky 17,5 kilometra totiž potopila Hood a poškodila Prince of Wales. Neskôr bola loď Bismarck natoľko poškodená, že aby neupadla do zajatia Spojeneckých vojsk, dostal jej kapitán rozkaz, aby ovtvorili jej oba dnové ventily a tým ju potopili. Spája sa s ňou historická veta, keď Churchill zakričal: “Potopte Bismarck!”

lod4.jpg4 - USS Enterprise
Spustená: 3. október 1936

Počas druhej svetovej vojny bola pravdepodobne nočnou morou mnohých Japoncov. Slúžila takmer v každej operácii v boji s japonskými vojskami. Omylom bolo vyhlásené, že ju nepriateľské námorníctvo trikrát potopilo, no ona zakaždým prežila všetky útoky vrátane náletov kamikadze a stačilo ju len opraviť. Je jedinou loďou v histórii USA, ktorá obdržala 20 námorných ocenení za to, že zostrelila 185 japonských stíhačiek a potopila 35 ich plavidiel.


lod3.jpg3 - HMS Bounty
Spustená: 1787

Určite poznáte slávny príbeh o vzbure na lodi Bounty. Fletchera Christiana a zvyšok posádky už prstalo baviť zbieranie plodov ovocných stromov a chceli namiesto toho nadviazať "kontakty" s exotickými Tahiťankami, preto sa vzbúrili svojmu kapitánovi Williamovi Blighovi, a s jeho 22 stúpencami ho poslali preč len v jeho nočnej košeli. Následne sa zmocnili lode a vybrali sa na ostrov obšťastňovať Tahiťanky. Bligh vzburu prežil a stal sa vice admirálom Kráľovskej flotily, kým Christian a ostatní námorníci založili na ostrove novú komunitu. Mnohí z nich neskôr v dôsledku chorôb zahynuli.

lod2.jpg2 - USS Constitution
Spustená: 21. október 1797

Je najdlhšie slúžiacou loďou, ktorá doteraz drží pohromade. Počas vojny v roku 1812 jej kapitán počkal, kým sa dve nepriateľské lode nepriblížia na 30 metrov a potom začal útok. Následne bolo vedenie týchto lodí natoľko zmätené, že do seba navzájom narazili. Vďaka tomuto a mnohým iným víťazstvám je Constitution pýchou amerického námorníctva.




lod1.jpg1 - HMS Victory
Spustená: 7. máj 1765

Mohla byť najdlhšie slúžiacou loďou na svete. V bitke o Mys sv. Vincenta sa s ľahkosťou predrala cez španielsku obranu. Na jej kapitánskom mostíku svojho času stál jeden z najznámejších admirálov v histórií, Lord Nelson, a aj keď bol zastrelený v Bitke o Trafalgar, loď nedokázal poraziť nikto aj napriek obrovským stratám na životoch na jej palube. HMS Victory je jednoducho vojnovou loďou číslo jeden.


Autor: Roman Gombarček
Foto: askmen.com

Vyberáme pre vás niečo PLUS

Výber pre vás