Sociálne médiá ako vinníci

Facebook, Instagram či Twitter používa väčšina z nás, no niektorí výrazne viac. Podľa výskumu Univerzity v Missouri je pravdepodobnejšie, že práve nadšenci, čo stále scrollujú, vypisujú a sledujú, sa budú s partnerom viac hádať. A kvôli nedorozumeniam a podozrievaniu majú aj väčšie šance na rozchod.

Kašlite na Facebook

Keď už sme pri tom Facebooku, neprospieva ani po ukončení vzťahu. Prieskum zahraničnej stránky venujúcej sa vzťahom jednoznačne zistil, že ponechanie ex medzi priateľmi, prehlbuje trápenie. Potvrdila to väčšina opýtaných, ktorí - hoci sa po rozchode nestretávali - zostali online priateľmi a to ich naďalej robilo smutnými. Nie darmo sa vraví, že zíde z očí, zíde z mysli.

Muži sa spamätávajú dlhšie

Ako poukazuje jeden zanietený výskumník z Londýna, ženy sú rozchodom zasiahnuté viac, no muži sa zotavujú dlhšie. Prečo? Lebo nežnejšie pohlavie je od prírody nastavené spôsobom, že do vzťahu viac investuje, preto strata silnejšie zabolí. Na druhej strane muži si možno toľko nepoplačú, no dlhšie sa vyrovnávajú s tým, že musia opäť začať "súťažiť" a nahradiť, čo stratili. Všetko je to vraj biológia.

Rozvody iniciujú viac ženy

Rozdiel medzi tým, kto sa rozíde, nie je nijaký veľký. Ale ako sa ukazuje, inak je to v prípade rozvodu. Stanfordova univerzita zverejnila výsledky rozsiahleho prieskumu, ktorý zdokumentoval, že v 69 percentách prípadov sú to ženy, kto iniciuje rozvod. Za všetkým treba hľadať staré rodové zadelenie, že ženy majú robiť doma všetko a pokiaľ necítia podporu, radšej chcú manželstvo opustiť. Manželstvo ako inštitúcia tak pomaly dobieha rodovú rovnosť.

Ak žena zarába viac...

...tak je vraj vysoký predpoklad hroziaceho rozchodu. Vedci z univerzity v Bazileji sledovali, ako príjmy manželských párov ovplyvňujú životnosť ich vzťahov. Vyplynulo, že keď bola žena jediným živiteľom domácnosti, zdvojnásobovala sa šanca na rozvod.

Najrozvodovejšia sezóna

Znie to možno bizarne, ale vyzerá to tak, že aj rozvody majú svoju sezónu. Podľa štúdie Washingtonskej univerzity vrcholia rozvodové konania na začiatku roka a na jeseň. Vedci si to vysvetľujú tým, že tieto obdobia celkovo predstavujú časy zmien a nových príležitostí, a tak vtedy ľudia rozhodujú aj o svojom nefunkčnom vzťahu.