Zatiaľ čo my hovoríme o vzdychoch pri vzrušení, odborne sa táto činnosť volá kopulačná vokalizácia. Pri jej štúdiu dospeli britskí vedci k prekvapujúcemu zisteniu. Každá štvrtá žena vzdychá preto, aby urýchlila ejakuláciu svojho partnera.

Znamená to, že každá štvrtá žena je netrpezlivá alebo ju ovplyvňuje momentálna únava či nepohodlie. Čím vášnivejšie znejú vzdychy, tým viac sa muž vzruší a tým rýchlejšie dospeje k orgazmu. Aj ďalší výsledok štúdie naznačuje, že decibely v posteli nepridávame len ako prejav vášne a pôžitku. Až osemdesiatsedem percent žien uviedlo, že stonmi chcú posilniť sebavedomie partnera.           

Napodobňujeme opice?
Inú teóriu, prečo ženy pri sexe vzdychajú, ponúka americký psychológ Christopher Ryan. Pomáha si výsledkami výskumu britského odborníka na primáty, ktorý vysvetľuje škrekot šimpanzích samíc pri sexe ako signál na prilákanie ďalších samcov. Zvuky by teda mali zvýšiť šancu samičiek na oplodnenie. Táto evolučná stratégia vraj prežila u žien až dodnes.

Predstierané stony ešte nemusia byť veľkým problémom. Dve tretiny žien, ktoré odpovedali na anonymné otázky britských vedcov, priznali, že minimálne polovicu svojich orgazmov zahrajú a kričia aj vtedy, ak vyvrcholenie nedosiahnu. A toto už niečo napovedá aj o dôvere a úprimnosti medzi partnermi.

Komunikujte
Pomáhajú zvukové prejavy zvýšiť sústredenosť a výkon? „Niektorí ľudia kričia pri futbale či na koncerte na plné hrdlo. Iní sú ticho, akoby ich nič nezaujímalo, čo však neznamená, že sa im nepáči to, čo sledujú,“ vysvetľuje Tracey Coxová, britská autorka mnohých publikácií o sexe a vzťahoch. Paradoxne, ak sú hlasité vzdychy naozaj prehnané, môže to znamenať, že sa žena nudí!

Ľúbostné zvuky majú slúžiť ako prostriedok na komunikáciu. Mnohé ženy v zohratej dvojici so svojím partnerom zvukmi komunikujú. Keď chcú, aby pri sexe trochu pribrzdil, sú ticho, ak ho však chcú naladiť, pradú ako mačka. Ak chcú urýchliť nástup partnerovho orgazmu, nemusia revať ako lev a vlniť sa ako had.

Pozor na susedov
Ale čo vtedy, ak jednému z milencov doslova prekážajú pôžitkárske, i keď nehrané výkriky toho druhého? A čo ak susedov nadmerný hluk obťažuje? Váš partner by mal prijať túto vašu zvláštnosť, ak chce s vami naďalej žiť, susedia však nemusia.

Takže čo robiť? V čase medzi 22. hodinou večer a 6. hodinou ráno jednoducho musíte zachovať nočný pokoj. Za hlasný sex v tomto čase by ste mohli mať opletačky s políciou, dostať napomenutie a dokonca aj pokutu. Svoje pocity môžete prejavovať iba do úrovne hlasitosti normálne hrajúceho televízora alebo bežného hovoru – čo je len asi päťdesiatpäť decibelov. Ak, pravda, znesiete v posteli okrem roztúženého partnera aj prítomnosť hlukomera.