Ak chcete schudnúť, zamierte radšej do spálne ako do posilňovne. Milovanie možno naozaj zaradiť medzi významné cvičenia, hovoria vedci. Zistili, že hodina romantiky medzi prikrývkami spáli takmer toľko kalórií, ako keď 30 minút beháte, a to by ste mali vziať do úvahy pri zostavovaní fitness plánu. A možno aj ďalšieho chodu v partnerstve či v manželstve.

Muži vynaložia na polhodinu sexu 120 kalórií a ženy spália až 90, hovoria výskumníci z University of Quebec v Kanade. To je tesne pod polovicou množstva, ktoré inak spálite za polhodinu nudného behu. Počas relatívne krátkeho sexu vydáte viac energie, než iní na bežeckom páse.

Štúdia o energetických výdavkoch počas sexuálnej aktivity u mladých zdravých párov zistila, že v priemere muži spálili 4,2 kalórie za minútu pri sexe v porovnaní s 9,2 na bežeckom páse. Ženy spálili 3,1 kalórie za minútu pri sexe a 7,1 pri džogingu.

Priemerné maznanie staršieho páru, ktoré je náročnejšie na námahu, môže spáliť až 60 kalórií, čo je jedna mastná šiška! Vedci požiadali o pomoc pri výskume 20 heterosexuálnych párov vo veku 18 až 35 rokov, aby mali sex raz týždenne po dobu jedného mesiaca a neskôr behali na bežeckom páse po dobu 30 minút. Dostali náramky, ktorými si mohli zmerať, koľko energie vynaložili na ktorú činnosť a potom mali vyplniť dotazníky, aké potešenie im priniesla ktorá činnosť.

Štúdia z roku 2013 uverejnená v Public Library of Science dospela k záveru, že sexuálna aktivita môže byť potenciálne považovaná za významné cvičenie. Navyše, ako muži a ženy zhodne uvádzajú, bola sexuálna aktivita veľmi zábavná a rozhodne príjemnejšia ako 30-minútové cvičenie na bežeckom páse. Preto by táto štúdia mohla mať dôsledky na plánovanie zdravotných programov pre obyvateľstvo ako súčasť zdravého životného štýlu.

Vedci zaznamenali množstvo kalórií, ktoré každý človek spálil, a jeho metabolický ekvivalent pomenovali MET. Ak pokojne sedíte, vaša spotreba je jeden MET. Štúdia zaznamenala pri sexe priemerný výdaj 6 MET pre mužov a 5,6-MET pre ženy – čo je zhruba ekvivalent štvorhry tenisu alebo chôdze do kopca.

Podľa vedcov je sexuálna aktivita dôležitá a relevantná činnosť ľudského života a má významný vplyv na duševné, telesné a sociálne zdravie, ako aj na kvalitu života jedinca.
Vzhľadom na to, že sexuálna aktivita môže byť jedným z najpravidelnejšie praktizovaných cvičení po celý život jedinca, zdá sa dôležité vykonávať výskum na túto tému, či už zo zdravotných dôvodov alebo sociálnej súdržnosti.