Ide o remeslo staré už viac ako deväťtisíc rokov. Prežilo vojny, revolúcie aj digitalizáciu. A bude tu zrejme tak dlho, kým bude ľudstvo na tejto planéte.

Striptérky hrajú presilu

Svetové štatistiky ukazujú, že nech robíme, čo robíme, k rovnosti pohlaví sa jednoducho v niektorých povolaniach nedopracujeme. Vo svete pracuje až 92 percent striptérok a iba osem percent mužov si zarába na živobytie touto cestou.

Koľko majú striptérky rokov

Vek sa rôzni. Štatisticky je priemerný vek striptérok medzi 20 až 24 rokmi, ale šesť percent striptérok dokázalo tancovať viac ako 20 rokov. Dokonca ako huby po daždi rastú kluby, kde sa ponúkajú archívne vína, vyzreté syry a striptérky nad 50 rokov vyššie. Dobrým príkladom je Makeda Smith, ktorá má už viac ako 55 rokov, a stále sa vrtí pri tyči ako mladucha.

Nahota nestačí

Na to, aby boli striptérky úspešné, musia vedieť aj trochu viac, ako len predviesť vyzliekanie na dve pesničky, ako je to štandardom v erotických salónoch. Ak túžia po lepšom postavení, sláve aj dobrých kluboch, musia byť profesionálne zvodkyne, prvotriedne tanečníčky a na pohľad atraktívne ženy. Je to kombinácia prakticky všetkých ženských talentov v jednom.

Väčšinu striptérok práca baví

Sú aj študentky, ktoré sa pri tlmenom osvetlení rýchlo vyzlečú a zoberú peniaze, ale prieskumy ukazujú, že najúspešnejšie tanečnice v tomto remesle majú pre prácu zanietenie. Študujú choreografie, pracujú na sebe, tancujú. Nahota pre nich nie je hlavnou, ale len doplnkovou súčasťou ich šou.

Koľko zarábajú striptérky?

Je to individuálne. Niekedy vie dobrá striptérka zarobiť za jednu noc viac, ako by zarobila inde za celý mesiac. Prieskum z USA však hovorí, že hoci nejde o najlepšie platené remeslo, striptíz zarobí zásadne viac ako sekretárska práca. V USA sa priemerný plat striptérok pohybuje od 19-tisíc do 140-tisíc dolárov ročne. Raperka a niekdajšia striptérka Cardi-B pritom uviedla, že začala tancovať v devätnástich a do dvadsiatky bola o 20-tisíc dolárov bohatšia.

Striptíz bol posvätný

Príťažlivosť striptízu stojí do veľkej miery na jeho koreňoch. V počiatkoch bol dokonca súčasťou obradov plodnosti a rituálov na uctievanie bohov. Tak ho používali Sumeri aj Gréci a napríklad v Rumunsku a Bulharsku sa našli aj sošky striptérok staré deväťtisíc rokov. Striptíz tu skrátka bol, je aj bude.