Na Slovensku je už dlhší čas dostupná núdzová antikoncepcia bez lekárskeho predpisu.

Táto metóda antikoncepcie je určená len pre urgentné prípady, nie na bežné použitie. Odporúča sa napríklad pri zlyhaní inej metódy, ako je prasknutie kondómu. V prípade, že sa použije viackrát ako raz za mesiac, môže narušiť celý menštruačný cyklus. Tabletka, ktorá účinkuje do 72 hodín po pohlavnom styku, býva mnohokrát jedinou možnosťou, ako zabrániť neželanému tehotenstvu.

Problém môže nastať, ak je tabletka používaná neuvážene. Ponúkanie týchto tabletiek bez predpisu predpokladá, že užívateľky budú dosť rozumné na to, aby túto možnosť nepoužívali ako náhradu antikoncepcie, ktorá je určená na dlhodobé užívanie.

V niektorých prípadoch hlavne mladé ženy používajú tabletky častejšie ako by mali, dokonca niekoľkokrát za mesiac, či dokonca za týždeň. V minulosti v prípade, že gynekológ musel svojej pacientke tabletku predpísať, mal možnosť odsledovať, či nepoužíva túto metódu príliš často a poučiť ju o iných možnostiach ako sa môže chrániť.

Zatiaľ nie sú dostupné štúdie, ktoré by sa zaoberali tým, ako na ženský organizmus a reprodukčné zdravie pravidelné používanie núdzovej antikoncepcie pôsobí.

Účinok núdzovej antikoncepcie je zhruba 95 percent, pre porovnanie účinosť kondómu je 95 až 98 percent a hormonálnej antikoncepcie určenej na bežné používanie 99 percent. V niektorých krajinách je dokonca možné získať túto tabletku bez zbytočných prechádzok do lekárne, napríklad vo Veľkej Británii vám ju donesie kuriér na motorke v diskrétnom balení tak do práce, ako aj domov.