Sexomnia nie je obťažovanie...

...hoci na prvý pohľad tak môže vyzerať. Môže ísť o masturbáciu, ale aj o prípady, keď jeden partner počas spánku sexuálne ohmatáva druhého partnera, prípadne s ním chce súložiť, ale na svoje správanie si ráno nepamätá. Prípadne partner začne masturbovať a nevšíma si okolie, ani to, že sa na neho polovička pozerá. Vtedy je to jasná sexomnia.

Ide o delikátny problém

Podľa výskumu prezentovaného v roku 2010 na stretnutí Associated Professional Sleep Societies sexsomniu hlásilo takmer osem percent pacientov v centre pre poruchy spánku. Z týchto pacientov mali muži takmer trikrát vyššiu pravdepodobnosť prejavov symptómov sexsomnie ako ženy. Takže je pravdou, že muži sú dokonca aj v spánku sexuálne aktívnejší ako ženy.

Ohrození sú hlavne hyperaktívni spáči

Sexomnia sa môže prejaviť v akomkoľvek veku. No a samozrejme nie je príjemná pre spáča ani pre toho, kto s ním spáva. Pretože sex s námesačným si málokto užíva. Náchylní na sexomniu sú  podľa Winterna jedinci, ktorí už majú spánkové apnoe, syndróm nepokojných nôh, či narkolepsiu. Sexomniu zhoršuje požitie alkoholu. Problémom sú aj tabletky na spanie, ktoré ju často dokážu spustiť. Preto pozor, ak pred spaním veľa pijete.

Pomôže lekár

Sexomnia je síce delikátna, ale reálna diagnóza a ak ňou začnete trpieť, je vhodné vyhľadať odbornú pomoc v spánkovom laboratóriu. Rovnako ako napríklad pri spánkovom apnoe. Vyhýbajte sa alkoholu a kofeínu vo večerných hodinách. Pomôže aj meditácia a podpora duševného zdravia. Sexomnia totiž skutočne nie je príjemná. Aj preto, že je vždy lepšie si sexuálne aktivity pamätať, ako ich prespať.