MENU
Menu
Man suffers from diarrhea holds toilet paper roll

Sex a flirt Utrieť sa iba toaletným papierom nestačí. Nemilá pravda o hygiene

Nie je nič nepríjemnejšie, ako keď po vykonaní veľkej potreby zistíme, že sa minul toaletný papier. Ľudia ho ročne spotrebujú milióny ton a často je predmetom hádok v prípade, že ho niekto z domácnosti zabudne kúpiť.

Lenže toaletný papier nie je pomôcka zďaleka tak hygienická, ako si myslíme. Utrenie sa ním (aj do rovnako nebezpečného vyšúchania) je veľmi nehygienické, pokiaľ nie je konečník po použití papieru umytý vodou. Suchý papier totiž v záhyboch konečníku zanechá veľké množstvo stolice, s ktorým mnohí chodia celý deň. Táto stolica zahníva, baktérie sa šíria v spodnej bielizni a pri sedavom povolaní sa dostavia vážnejšie zdravotné komplikácie. Myslieť si, že sa suchým papierom vytrieme do hygienickej čistoty (a aj veľmi dôkladní ľudia, čo sa vytierajú niekoľko minút, si maximálne ublížia zodratím pokožky do krvi, kadiaľ prenikajú baktérie a nečistoty do tela)  je rovnako naivné, ako utrieť čokoládovú polevu z podlahy suchou papierovou utierkou a myslieť si, že je podlaha čistá.

„Pripadá mi prinajlepšom dosť zvláštne, že milióny ľudí chodia celý deň so špinavými konečníkmi, zatiaľ čo si myslia, že sú čistí. Toaletný papier výkaly iba roztiera, ale neodstraňuje,“ tvrdí doktorka Rose Georgeová z Utahu, ktorá dlhodobo o tom šíri osvetu. Vydala už niekoľko odborných a populárnych publikácii, v ktorých ľuďom vysvetľuje, aké nezdravé je suché vytieranie.

Riešením je umytie vodou, teda minimálne na bidete, pokiaľ človek nemôže po vykonaní veľkej potreby navštíviť sprchu. Voda totiž odstráni niekoľkonásobne viac výkalov a baktérií ako suchý papier. Núdzovým riešení môže byť použitie vlhčených vreckoviek ( tie sa ale nesmú splachovať, pretože sa nerozložia vo vode). A navyše nie sú ani dobre recyklovateľné a predstavujú ekologickú záťaž. „Agresívne vytieranie suchým papierom ale vytvára okolo konečníka trhliny, ktoré sa hoja až dvanásť týždňov, a zvyšuje sa tým aj riziko vzniku hemoroidov,“ dodáva Georgeová.

Plan B?
Plan B?
Zdroj: iStockphoto
DISKUSIA
6.4. 2018 12:20
Diskusia