MENU
Menu

Sex a flirt Turistický sprievodca prostitútkami: Najpredávanejšia kniha po Biblii

Knižní turistickí sprievodcovia sa dnes zameriavajú najmä na pamätihodnosti či zaujímavosti z dejín daných miest. Kedysi to bolo inak. Napríklad v Londýne, kde svojho času existoval sprievodca prostitútkami. A bol prekvapivo úprimný.

Turistický sprievodca prostitútkami: Najpredávanejšia kniha po Biblii

Za dva šilingy a šesť pencí sa dala v rokoch 1757 až 1795 kúpiť tenká brožúrka, ktorú niekto anonymne vydával v hlavnom meste Anglicka. Obsahovala zoznam prostitútok vo štvrti Covent Garden a ku každej pracujúcej dáme patril opis jej výzoru, osobnosti, sexuálnych zručností a samozrejme aj cena. Brožúrka s názvom Harrisov zoznam dám z Covent Garden opisovala popisy 150 žien, pričom išlo len o zlomok prostitútok, ktoré v tom čase v Londýne pracovali. Ich počet je neznámy, odhaduje sa najmenej na šesťtisíc.

Perverznosti z dejín prostitúcie: V Ríme ju povýšili na umenie

Harrisov zoznam fungoval nielen ako „sprievodca", ale tiež ako erotická beletria. Údaje o ženách boli také detailné, že mnohí historici považujú celu knihu len za fikciu. Iní ju naopak vnímajú ako skutočného sprievodcu, v ktorom je zaznamenaná každá slávna osobnosť, ktorú dotyčná obslúžila. Vydanie Harrisovho zoznamu z roku 1764 napríklad uvádza, že istá slečna Wilmotová spala s vojvodom z Yorku, bratom kráľa Juraja III. O ich stretnutí sa v knihe píše:

„Hľadel na ňu s pohľadom plným túžby a neustále ju bozkával. Ona sa na oplátku rozvaľovala na posteli úplne nahá a ponúkala mu pohľad na všetky zákutia svojho tela. Oči mala spolovice zavreté a vzdychala, bolo jasné, že mu nebude klásť odpor. Ak budeme veriť slovám slečny Wilmotovej o tom, čo sa dialo ďalej, povieme len, že nikdy predtým sa jej nepracovalo tak dobre."

FOTO: Tajomstvo verejných domov. Takto vyzerajú bordely zvnútra

Záznam o slečne L---the, ktorá žila v dome číslo 12 na Castle-street, zasa hovorí: „Táto mladučká fontána rozkoše má 19 rokov, je vysoká a jemných mravov. Má čierne oči, sladký dych a zdravé zuby a jej prsia majú najplnšie tvary. Nohy má krásne, keď sú spolu, a ešte krajšie, keď sú od seba. Je síce nevzdelaná, ale jej tvár vynahrádza nedostatok vedomostí. Jej spoločnosť stojí pol guiney (zlatá minca) a žiaden z našich čitateľov určite utratené peniaze neoľutuje."

V knihe sa nachádzajú opisy rôznej kvality. V niektorých sú použité náboženské a biblické prirovnania, v iných sú do absolútnych detailov opísané intímne partie sexuálnych pracovníčok.

Prostitútky, ktoré zmenili chod dejín

Harrisov zoznam sa síce vydával anonymne, predpokladá sa však, že jeho autorom bol istý John Harrison prezývaný aj Harris. Išlo o pasáka, ktorého sídlom bola krčma v Covent Garden. Vzhľadom na charakter svojho povolania mal výborný prehľad o prostitútkach a poznal aj množstvo ich klientov. Zomrel však v roku 1769 úplne bez peňazí a o človeku, ktorý knihu vydával ešte ďalších 20 rokov, nevieme nič. Isté je len jedno: za tri desaťročia sa predalo pol milióna výtlačkov, rozšírenejšia bola v Covent Garden iba Biblia, a aj to len vďaka tomu, že sa hojne rozdávala aj zdarma. Vzhľadom na vtedajšiu úroveň gramotnosti išlo o obdivuhodné číslo, ktoré svedčí o tom, že už v 18. storočí platilo: „Sex predáva!"

Autor: Noel
Foto: Public Domain

DISKUSIA
4.9. 2019 22:00
Diskusia