A tak sa neľakajte, keď tá vaša rozbehne ďalšiu "slovnú hru". Niekedy to treba, no my vám k tomu pridávame aj šikovný návod navyše. Naučte sa, ako hádku s ňou čo najefektívnejšie ukončiť.

Počúvajte ju
Základná rada hneď na úvod - naozaj ju počúvajte. Niekedy je to otravné, hlučné a možno nehovorí súvisle či rozumne, no podstata tam niekde je. Akonáhle uvidí, že jej nevenujete pozornosť či si z nej nebodaj robíte srandu, hádka neskončí ani o tri dni.

 

Pochopenie a nie ventilovanie
Vo vypätých chvíľach začnete zvyšovať hlas aj vy, ale pozor. Hádka nie je o vyventilovaní si svojich pocitov, ale o pochopení sa navzájom. Znie to možno ako z červenej knižnice, ale je to fakt. Preto sa snažte držať svoje emócie na uzde a uvidíte, že situáciu rozhodne nezhoršíte a dovediete ju k úspešnému koncu.

Držte sa podstaty problému
Nerobte to vy a nenechajte to robiť ani ju. Nevyťahujte staré veci, lebo tým len aktuálnu hádku prehlbujete a aj predlžujete. Držte sa podstaty, kvôli ktorej rošambo začalo a snažte sa vyriešiť tú. Viac netreba, aby ste kričanie u vás doma čím skôr ukončili.

Nájdite skutočný dôvod hádky
Trik majstrov znie - nájdite naozajstný dôvod hádky. Nie ten, že je neporiadok, že ste sa zakecali s bývalou alebo že ste boli dlho v práci už niekoľký deň po sebe. Kopte hlbšie, snažte sa partnerku pochopiť a zistite, prečo ju daná vec tak veľmi hnevá. Ono za tým, že sa tak rozkričala, môže byť aj niečo celkom iné. Ak to odhalíte a citlivo k tomuto zisteniu pristúpite, máte vyhraté.

Dajte si time-out
Ak už je hádka v štádiu dvoch červených tvárí a stále sa stupňuje, proste si dajte spoločnú pauzu. Navrhnite oddych na predýchanie emócií, na spracovanie všetkého vysloveného a na premyslenie si ďalšieho postupu. A viete čo? Takýto zámerný time-out zväčša hádku aj ukončí.

Pridajte trochu humoru
Vy tú svoju poznáte najlepšie a tak musíte vedieť, ako na ňu v hádke zapôsobí trocha humoru. Skúste situáciu odľahčiť vtipom a ak to padne na úrodnú pôdu, máte pokoj. Večer sa dokonca môže skončiť ešte celkom dobre.

Ospravedlňte sa
Ak už naozaj neviete "kudy kam", vezmite to do vlastných rúk a ospravedlňte sa. Nie iba tak ledabolo, ale naozaj, inak vám to neprejde. Hoci aj viete, že vy za nič nemôžete a ospravedlniť by sa mala ona, buďte tým uvedomelejším a povedzte "prepáč" aspoň za túto vzniknutú hádku. Aj toto je krok smerom vpred, ktorý má moc ukončovať hádky.