Mužov treba rozhýbať

Beh 30 minút päťkrát týždenne mal rovnaký vplyv na dobu latencie ako užívanie dapoxetínu.
Beh 30 minút päťkrát týždenne mal rovnaký vplyv na dobu latencie ako užívanie dapoxetínu.
Zdroj: Shutterstock

Výskumníci zistili, že fyzická aktivita priniesla sľubné výsledky v mnohých skúmaných štúdiách, a ukázalo sa, že môže byť rovnako účinná ako lieky, ale bez vedľajších účinkov. Štúdia so 105 účastníkmi zistila, že beh 30 minút päťkrát týždenne mal rovnaký vplyv na dobu latencie ako užívanie dapoxetínu, čo je liek na predčasnú ejakuláciu a iné sexuálne poruchy. 

Dve ďalšie štúdie spojili jogu so štatisticky významným zlepšením v oddialení ejakulácie. Ukázalo sa, že aj cvičenie svalov panvového dna má určité výhody. Muži, ktorí cvičili svaly panvového dna, zvýšili čas latencie z mediánu 1 minúty na 3 minúty.

„Naša štúdia je komplexným prehľadom štúdií o nefarmakologických intervenciách v prípade týchto častých ťažkostiach a jasne naznačuje, že fyzické cvičenie vrátane behu a zapojenia svalov panvového dna sa v niekoľkých štúdiách ukázalo ako sľubné. Vzhľadom na to, že lieky majú často vedľajšie účinky, zdá sa, že najlepší liek na zabránenie predčasnej ejakulácii môže predsa len spočívať v cvičení a táto možnosť si vyžaduje väčšie štúdie a ďalšie skúmanie,“ uviedol Smith.