Prípad nemenovaného muža sa nedávno objavil v odbornom časopise Urology Case Reports. Tím lekárov v článku uviedol, že dotyčného sa našťastie podarilo vyliečiť pomocou antihistaminík. Diagnózu popísal ako alergickú či autoimunitnú reakciu na mužove vlastné spermie, na ktoré telo odpovedalo zvýšením teploty, kašľom, kýchaním, svalovou slabosťou a problémami so sústredením, pamäťou a rečou. Chlapík sa z tohto dôvodu aktívne vyhýbal sexu so svojou dlhoročnou partnerkou.

Znie to síce bizarne, ale tento prípad nie je jedinečný. Vedci zatiaľ zdokumentovali asi 60 mužov z celého sveta, ktorým diagnostikovali takzvaný „syndróm postorgazmickej choroby“ (POIS). Keďže však ide o ojedinelú poruchu, často ju lekári nesprávne diagnostikujú.


Čo ženy nevedia o sexuálnom živote muža a treba im to povedať?

V odbornom článku sa uvádza, že o syndróme nevedia ani mnohí urológovia a nevedno, koľkým mužom sa ho nikdy nepodarí diagnostikovať. Predpokladá sa, že ochorenie sa u pacienta vyvinie po infekcii či zranení, pri ktorom sa malé množstvo semena dostane do krvného obehu a spustí imunitnú reakciu.

V semene sa nachádzajú špeciálne Sertoliho bunky, ktoré obaľujú spermie a oddeľujú ich od buniek imunitného systému. Keď sa Sertoliho bunky poškodia a spermie sa dostanú do kontaktu s imunitným systémom, ten ich napadne, pretože ich považuje za vírus či cudziu baktériu.

U muža spomínaného v článku sa POIS začal prejavovať v 18-tich rokoch a trpel deväť rokov, kým lekári jeho problém správne diagnostikovali. Antibiotiká nezaberali, napokon mu však pomohli antihistaminiká a ostáva len dúfať, že sa o tom dozvedia aj ďalší podobne postihnutí nešťastníci.