MENU
Menu

Sex a flirt Sex nie je len o potešení: Čo stojí za rozkošou z hľadiska evolúcie

Pre človeka sex nie je len reprodukčnou záležitosťou. No túžba po ňom a po mnohých jeho podobách je založená na chuti, ktorá často pramení práve v evolučných mechanizmoch. Tie v nás pracujú od čias pračloveka.

Sex nie je len o potešení: Čo stojí za rozkošou z hľadiska evolúcie
Ako je to so ženským orgazmom?
Z evolučného hľadiska sa zdá úplne bezvýznamný. Na rozdiel od mužského vyvrcholenia sa javí pre evolúciu a počatie potomstva nepodstatný. Avšak zdá sa, že aj táto teória má odporcov. Tí hovoria, že ženský orgazmus je kľúčom k dobrému otehotneniu. Vďaka sťahom majú spermie šancu dostať sa rýchlejšie do cieľa, čo znamená vyššiu šancu na počatie potomstva. Nech je, ako chce, ženský orgazmus je z evolučného hľadiska stále rovnakou záhadou ako mužské bradavky.

Evolučné teórie, o ktorých sa nehovorí: Vznikol človek vďaka drogám?

Vernosť nie je prirodzená
To, že v sociálnej spoločnosti žijeme vo dvojiciach, je podľa sexuológov evolučne a sociálne výhodné. Avšak prichádza teória, ktorá tvrdí, že život v páre je síce výhodný, ale nikto z nás nie je úplne presvedčený, že je na celý život potrebné mať len jedného sexuálneho partnera. Aj preto je na svete toľko nevery a často sa stáva, že s milencami zažívajú ľudia lepší sex ako so stálymi partnermi. Je v tom naplnenie ich túžby po viacerých sexuálnych spojeniach.

FOTO: Evolúcia (nielen) človeka: takto ju vidia umelci

Evolučný benefit orálneho sexu
Prečo si vlastne človek tak obľúbil orálny sex, bolo pre mnohých vedcov záhadou. Z evolučného hľadiska by totiž tento spôsob dráždenia nemal predstavovať lákadlo. Holandskí vedci prišli s teóriou, že ženy, ktoré svojim partnerom často robili orálny sex, trpeli na menej spontánnych potratov. Jedinou podmienkou však bolo prehltnúť ejakulát. Telo si tak postupne zvykalo na mužské spermie a potom ľahšie prijalo cudziu DNA do organizmu a nebojovalo proti nej.

Evolúcia? Čo by bolo, ak by sme "to" nerobili?

Foot fetiš ako ochrana pred ochoreniami
Ženské nohy patria k najrozšírenejším fetišom a muži im nevedia odolať. Čo však stojí za tým, že organizmus muža túži po dráždení práve ženskými nohami? Veda tvrdí, že tento fetiš nebol človeku vlastný. Ženské nohy s výhľadom na rozkrok poskytovali plnohodnotné sexuálne uspokojenie mužom aj v časoch, keď bolo všade množstvo sexuálne prenosných ochorení a takto sa pred nimi vlastne človek chránil. A tak je to dodnes. Vďaka za ženské nohy, prostredníctvom ktorých nechytíte žiadne sexuálne ochorenia. A tak si môžete bezpečne užívať so stovkami žien aj v súčasnosti a pritom si chrániť svoje zdravie. Aj preto sa táto záľuba vyskytuje najčastejšie u mužov, ktorí sa obzrú za každou sukňou. Chráni ich vlastný evolučný program.

Autor: Marcos
Foto: Shutterstock

DISKUSIA
17.6. 2019 22:00
Diskusia