Nie na verejnosti
Ak viete, že za ňou idete s návrhom rozchodu, urobte tento rozhovor niekde v súkromí. Zrejme to nebude príjemné a možno príde aj k nejakým slzám - nečudujte sa, ak aj ku vašim -, a tak si doprajte intímne prostredie. Áno, medzi štyrmi očami je to o poznanie ťažšie, ale aj úprimnejšie, účinnejšie a hlavne fér.

Výčitky netreba
Nech sa už cítite akokoľvek - možno aj nahnevaný a oklamaný, skúste sa pri rozchode kontrolovať. Negatívne emócie držte na uzde a vybite si ich neskôr, kde tým nikomu neublížite. Výčitky či urážky sa pretavia do naozaj nepekného rozchodu, ktorý zanechá stopy, a tak ho skúste zvládnuť pokojnejšie, aby sa veci ľahšie uzavreli.

Uznajte svoju časť viny
Vždy a vždy sú v tom dvaja. Myslite na to a nehanbite sa priznať svoju časť viny z rozchodu. Je to džentlmenské a férové, aby sa druhá polovička necítila úplne odkopnutá a na dne. Jednak jej to uľahčíte a jednak ukážete svoju vyzretosť. Možno to pomôže aj vám, keď svoje chyby vyslovíte nahlas. 

Držte sa rozchodu
Ak to naozaj chcete ukončiť, držte sa toho. Nenechajte sa zlákať rôznymi úskokmi typu "skúsme, uvidíme, dajme šancu...". Ak viete, že to z vašej strany nefunguje a fungovať nebude, choďte radšej priamo k veci a potom sa rozlúčte. Dlhočizné naťahovanie úprimnými rozhovormi a objatiami zväčša končieva inak ako rozchodom...

Nesexujte na rozlúčku
Sex ako bodku za vzťahom netreba, a to hlavne v prípade, že je druhá polovička značne nešťastná. Možno sa to javí ako vzrušujúca príležitosť, lebo je zrazu situácia nabitejšia ako za ostatné mesiace. Alebo je ona aktívnejšia ako kedykoľvek predtým. Ale je to len chvíľková vec a ak naozaj chcete rozchod, sexom ho pokazíte alebo aj oddialite.

Ukončite kontakt (dočasne)
Najlepšie, čo môžete v záujme vás oboch urobiť, je dočasne prerušiť kontakt. Hoci si aj sľúbite, že ostanete kamaráti. To môžete byť aj po pár týždňoch či mesiacoch a zatiaľ si dajte od seba detox. Všetko prebolí a následne bude váš nový typ vzťahu na prijateľnejšej úrovni.

S niekým to preberte
A na záver jedna z najdôležitejších rád - určite rozchod s niekým preberte. Možno sa to javí ako vec, ktorá nepomôže a je to zbytočné babské klábosenie, ale môže to byť okrem duševnej hygieny aj veľká pomoc. Vraví sa, že my sme často len pozorovateľmi nášho vzťahu a práve okolie ho pozná lepšie ako my sami. Možno na tom niečo bude, takže rady od naozaj dobrých kamarátov či rodiny neberte na ľahkú váhu.