1. Myslite dopredu
Ak v kritickej fáze vzťahu váhate, či ho zachraňovať alebo nie, skúste si predstaviť svoj život bez danej osoby, ktorá ho s vami zdieľa. Aká bude vaša budúcnosť? Budete cítiť spokojnosť a šťastie? Ste pripravený zaspávať a vstávať osamote? Odpovedzte si a podľa toho konajte.

2. Vzájomný priestor
Ak zatiaľ neviete, ako na nápravu, doprajte si navzájom priestor a najmä rešpektujte ticho, ktoré medzi vami vzniklo. Dlhodobo to riešenie nie je, to si netreba mýliť, ale istý čas môže pomôcť najmä po emocionálne vyčerpávajúcom období vášho vzťahu. Dajte si čas na rozmyslenie, čo skutočne chcete a čo chcete v danej situácii ďalej robiť.

3. Pokora miesto pýchy
Znie to možno príliš knižne, ale vo svojej podstate je to základ všetkého. Nech sa už vo vzťahu stalo čokoľvek, no vy viete, že ho chcete zachrániť, treba odložiť bokom pýchu (rozumej hnev, urazenie či odmeranosť) a prísť s pokorou (pochopenie, krok vpred a priznanie svojej chyby). Len takto sa môžu veci začať opäť zlepšovať.

4. Komunikovať a komunikovať
Po rokoch, ktoré zrejme neboli ideálne, sa úprimná debata bez zvyšovania hlasu môže javiť nereálna. Ak však chcete, aby to opäť fungovalo, treba k nej znovu nájsť cestu. Musíte spolu hovoriť o veciach, na ktorých skutočne záleží, teda aj o problémoch, ktoré spôsobujú rozpad vášho vzťahu. Rozprávanie však nestačí - musíte tiež počúvať. Úprimne, so zámerom porozumieť a nekritizovať.

5. Odpustenie vs. porozumenie
Je dôležité porozprávať sa a navzájom si odpustiť, ale je tiež dôležité, aby ste sa obaja poučili zo skúseností. Spýtajte sa sami seba, ako sa to stalo a čo viedlo k tak bolestivej fáze vášho vzťahu. Pochopenie situácie pomôže zabrániť tomu, aby sa už nezopakovala, čo je jeden z krokov obnovy.

6. Nečakajte na záchranu zvonka
Nikto iný ako vy dvaja váš vzťah nezachráni. Mať sa v kríze na koho obrátiť je dôležité, ale priatelia ani rodina za vás hlavné rozhodnutia neurobia. Nespoliehajte sa na ich zásah, ani na to, že sa veci zlepšia sami od seba. Musíte niečo urobiť a nielen čakať, inak sa priepasť medzi vami dvoma prehĺbi bez šance na záchranu.