Stačí si dať do zoznamu mesačne päť filmov o vzťahoch a následne sa o nich porozprávať. Tak znie jednoduchá rada, ako sa vyhnúť rozvodu.
K takémuto nečakanému záveru prišli na University of Rochester. Ich Výskumu sa zúčastnilo 174 manželských párov. Podľa výskumníkov sa počet možných rozvodov po troch rokoch podarilo skresať z 24 z kontrolnej skupiny na 11 percent.

Počas výskumu si pred začiatkom filmového maratónu manželia vypočuli desaťminútovú prednášku o tom, aké prínosné môže byť pozeranie filmov pre ich vzťah. Potom im pustili jednu romantickú komédiu a po je zhliadnutí dostali zoznam dvanástich otázok, o ktorých mali diksutovať. Následne ich poslali domov so zoznamom 47 podobne zameraných filmov, s tým, že po každom majú 45 minút diskutovať.

Ukázalo sa, že obyčajné filmy, ktoré sú často označované za zabijakov vzťahu, môžu mať aj veľký prínos. Dokážu nahradiť dokonca veľakrát nákladnú partnerskú terapiu. Obidvaja partneri sa môžu naučiť diskutovať o rôznych scenároch vo vzťahoch, chybách, ktoré postavy urobili, a to všetko bez toho, aby do toho vnášali vlastné žabomyšie vojny.

Podľa autorov štúdie výsledky nasvedčujú len tomu, že väčšina partnerov má v sebe kompas, akým smerom by sa mal vzťah uberať a ako riešiť konflikty, ale v bežnom živote potrebujú potvrdenie, že jednotlivé stratégie naozaj fungujú a ich partner ich schvaľuje.

Terapia filmami je vhodná aj pre tých, ktorým sa veľmi nechce riešiť svoj vzťah s terapeutmi. Hlavne páni mávajú odpor k tomu, že by o svojom vzťahu mali rozprávať tretiemu človeku a chcú si všetko vyriešiť sami. Až často býva neskoro.

O tom, ako primäť muža k tomu, aby si so ženou dobrovoľne pozrel romantickú komédiu, štúdia nehovorí.