Možností je viac ako dosť

V súčasnosti sa eviduje ako 20 sexuálne prenosných infekcií. Teda je možné získať ich len pri sexe. Na náhodný výskyt v bazéne to neuhráte. O to horšie sa vysvetľujú, ak ich dostanete a ste zadaný. Niektoré z nich sa prejavujú jasnými príznakmi, niektoré prebiehajú nenápadne, a tak chorá osoba nemusí o chorobe vedieť a môže ju ďalej prenášať. Preto je dobré minimálne využiť kondóm a hlavne sledovať vlastné zdravie.

Kvapavka

Naozaj najčastejšia pohlavná choroba vyvolaná baktériou Neisseria gonorrhoeae. Obvykle sa prejaví akútnym hnisavým zápalom sliznice penisu s výtokom. Nie je možné si ju nevšimnúť. Liečba antibiotikami je rýchla a účinná. Avšak bez liečby môže viesť k sterilite a ďalším zdravotným komplikáciám.  

Syfilis

Opäť ide o pohlavnú chorobu, ktorá je vcelku rýchlo liečiteľná, ak ju nepodceníte. Inak môže spôsobiť invaliditu aj predčasnú smrť.  Avšak pozor, je možné sa nakaziť aj orálnym sexom, pretože syfilis môže postihnúť ktorýkoľvek orgán. Medzi prvé príznaky patrí nebolestivá vyrážka, najčastejšie na pohlavnom orgáne a oblastne sú zväčšené lymfatické uzliny. Pokiaľ nie je táto fáza liečená antibiotikami, syfilis prechádza do druhej fázy a nakoniec postihuje nervový a srdcový systém.  

Chlamýdiové infekcie

Netreba si ich mýliť s chlamýdiami pľúcnymi, ktoré dostanete aj pri bežnom kontakte s inými. Avšak pohlavná infekcia baktériou Chlamydia trachomatis prebieha často bez príznakov Avšak až v  60 percentách prípadov stojí za častými zápalmi močovej trubice. Lieči sa antibiotikami a často je nutné terapiu opakovať. Neliečená infekcia môže byť príčinou neplodnosti.

Ľudský papilomavírus (HPV)

Jedna z najčastejších sexuálne prenosných vírusových infekcií postihujúca nielen genitálnu oblasť. Môže vyvolať genitálne bradavice, niektoré typy vírusu sa podieľajú na vzniku karcinómu krčka maternice, či hrtana a jazyka v ústach.  Preto ako už asi tušíte, môžete sa nakaziť pri akomkoľvek sexe. A pozor často sa prejaví až v podobe rakoviny, inak je bezpríznaková, u žien môže vyvolať malé bradavičky, ktoré ľahko neprehliadnete.

Herpes genitalis

Vírusové postihnutie genitálií herpetickým vírusom, ktoré sa prejaví bolestivými pľuzgierikmi. Antivirotiká môžu skrátiť trvanie ťažkostí, inak sa liečba nedá urýchliť. Ide však o iný typ ako herpes na puse. Takže to neuhráte na to, že ste sa len napili z neumytého pohára a dostali ste herpes na penise.