Vedci zistili, že ženy sú k bývalým partnerom omnoho menej milosrdné, ako sme my k ženám, hoci by nás aj odkopli ak o špinavú bielizeň.

Zostať priateľmi? Ani nápad!

Je to častá veta pri rozchode. Ak už nebudeme pokračovať v posteli, ostaňme aspoň priateľmi. Hoci tomu neverí žiadna zo strán, ženy doslova klamú. Kým muži sa o priateľstvo aspoň pokúsia, ženy ho už dopredu zavrhli a hrajú s nami len dvojtvarú úlohu. Pretože už dopredu vedia, že bývalý partner nebude nikdy ich budúci kamarát.

Sme lepší ex partneri
Štúdia Ursuly Athenstaedt z univerzity v Grazi skúmala takmer 900 dospelých. Každý účastník bol v novom heterosexuálnom vzťahu najmenej štyri mesiace a mal bývalého partnera, s ktorým vzťah trval tiež najmenej štyri mesiace. Ursula Athenstaedt a jej tím zistili šokujúcu vec. Muži vo všeobecnosti zastávajú pozitívnejšie postoje voči bývalým partnerkám ako ženy. Sú schopné o nich dokonca hovoriť v dobrom, zatiaľ čo ženy na bývalom málokedy nechajú nitku suchú.

 

Čo sa skrýva za ženskou nenávisťou?
Sú ženy a ženy. Sú dámy, ktoré neriešia vzťahy a chcú si užívať, no tie do tejto štúdie nezapadajú. Problém je, že ak ste s niekým viac ako štyri mesiace, podľa výskumu už spolu plánujete viac, ako len milostné aktivity. A tu padá kosa na kameň. My muži partnerstvo vnímame ako niečo, čo je, ale ženy skôr ako niečo, čo bude. Preto už projektujú plány, deti, dovolenky, bývanie, zatiaľ, čo muži sa viac tešia z prítomnosti. Preto ak niečo nevyjde, povieme si škoda, mohlo to byť pekné. No ženám prakticky zbúrame celú ich vysnívanú budúcnosť a preto na nás pozerajú ako na zločincov.

Samozrejme, že sme na vine
Vedci rovnako zistili, že my muži nemáme až takú tendenciu niekoho viniť za rozpad vzťahu. Ak sme aj spravili chybu, vieme, že ani polovička nebola bez viny, ale až tak to neriešime. Ženy majú omnoho častejšie tendenciu obviňovať za rozpad vzťahu práve muža a potom sa niet čo čudovať, že na vinníka sa vždy spomína v horšom svetle ako na toho, komu bolo ublížené. No a ženy sa stavajú práve do role tej, ktorá obišla horšie.