Štúdia vedcov z Chapman University v Kalifornii zistila, že 54 percent heterosexuálnych mužov uvádza ako pravdepodobné, že by ich veľmi zranila sexuálna nevera partnerky. Ale 65 percent žien by viac bolelo, ak by sa ich partner zamiloval do inej ženy.

Odborníci tvrdia, že je to pre evolučné rozdiely medzi ženou a mužom: muži sa po tisícročia obávajú, že by nemuseli byť skutočným otcom dieťaťa svojej partnerky.

Len pomyslenie na to, že vás partner podvádza, môže zapríčiniť, že pocítite  žalúdočnú nevoľnosť. Ale muži a ženy prežívajú rôzne scenáre nevery inak.

Väčšina mužov by zúrila, keby ich polovička mala sexuálny „bočák“, ale ženám by viac ublížila emocionálna nevera. Vedci túto otázku položili 64-tisícom ľudí. Rozdiely medzi pohlaviami sa objavili v rozličných vekových skupinách, s rozličnou úrovňou príjmov, v skupinách ľudí v minulosti podvádzaných či neverných, rovnako ako s rozličnou dĺžkou vzťahov. Ale homosexuálni muži a ženy sa významne nelíšili v tom, ako cítia bolesť.

Výsledky, publikované v časopise Archives of Sexual Behaviour, boli v súlade s evolučnou perspektívou otcovskej neistoty, uvádzajú vedci. To znamená, že ak je muž vo vzťahu so ženou a ona otehotnie, nikdy si nemôže byť istý, či to dieťa je jeho, alebo bol otcom niekto iný, a niekedy to nevyrieši ani test otcovstva - a preto sa bojí sexuálnej nevery viac. Na rozdiel od mužov ženy nikdy nečelia problému materskej neistoty, pretože si môžu byť isté, že dieťa, ktoré v sebe nosia, je ich 

Keď sa mužova partnerka dopustí sexuálnej nevery, prináša to pochybnosti o jeho sexuálnej zdatnosti a tým ohrozuje jeho mužnosť, čo ho vedie k silnejšiemu negatívnemu prežívaniu. Preňho je nevera spáchaním tzv. trestného pohlavného činu, a je oveľa horšia než emocionálna nevera.

Na rozdiel od mužov sa ženy viac boja mužských citov. Ak ich partner spácha emocionálnu neveru, môže ohroziť ich životné istoty, pevnosť rodiny, financie atď. 

A pozor: Máte väčšiu šancu podvádzať, ak sa vo vašom živote blížia zlomové narodeniny. U ľudí, ktorí majú 29, 39, 49 alebo 59 rokov, je väčšia pravdepodobnosť, že partnera podvedú a urobia život meniace rozhodnutie, keď sa blíži míľnik okrúhlin.

Vedci zistili, že ľudia vo veku, ktorý sa končí deviatkou, hodnotia zmysluplnosť svojho života. Niektorí ľudia by mohli mať ťažkosti vyrovnať sa so záverom, že ich život nemá zmysel, a tak môžu hľadať škodlivý mimomanželský pomer.