Už dávno nie sú veci len čiernobiele alebo dúhové. Vedia byť aj sivé a napríklad taký graysexuál o tom vie svoje. Nie, nemá záľubu v kopírovaný kníh Päťdesiat odtieňov sivej, no jeho sexuálne chúťky sú trochu neštandardné.

Šedá zóna sexuality

Gray v preklade z angličtiny znamená sivá a keďže aj tento pojem k nám prichádza zo zámoria, tak graysexuál znamená v princípe sivosexuál. Nachádza sa teda v akejsi sivej zóne medzi sexuálnym nadšením a úplnou stratou záujmu o sex.

Ľudí, ktorí sa identifikujú ako graysexuáli spájajú dva prístupy k sexu :

  • Majú pocit, že zažívajú sexuálnu príťažlivosť, ale iba v určitých kontextoch. To znamená, že nie sú vyhradení na pohlavie alebo istý typ človeka, ale skôr ich vedia sexuálne nabudiť len špecifické situácie.
  • Majú radi určité druhy sexuálnych aktivít, ale iné ich odpudzujú alebo na nich pôsobia doslova asexuálne.

V ich prípade nižší záujem o sex nie je dôsledkom spadnutého libida ani žiadnych externých faktorov ako stres, či lieky alebo nebodaj ochorenie. Jednoducho nemajú potrebu myslieť neustále na sex a veci s ním súvisiace. Svoj život chcú smerovať podľa nich hodnotnejším spôsobom, ale na druhej strane sex pre nich nie je úplne neprijateľný.

Väčšie pochopenie svojich túžob

Načo je dobré trieštiť sexualitu a odhaľovať neustále nové druhy sexuálneho správania? Nie je to len o zaradení sa, ale aj o sile seba identifikácie a komunite spoločne mysliacich a cítiacich ľudí. Práve toto označenie dokáže pomôcť nájsť jedincom s odlišnými sexuálnymi potrebami partnerov, s ktorými si budú plne vyhovovať.

Pohlavie? Nepodstatné!

Aj graysexuál dokazuje, že, na pohlaví záleží čoraz menej. Pre graysexuála je intímny zážitok s rovnakým pohlavím rovnako intenzívny ako s opačným. Nezameriava sa totiž na to s kým prežije láskanie, nežnosti aj vyvrcholenie. Pre neho rovnako nie je stimulom, či má jeho sexuálny objekt plné trojky alebo chlpatú hruď. Hľadá špecifické a intímne chvíle, ktoré ho vzrušujú. Tie spúšťače má ale každý graysexuál iné. Pre niekoho je to intelekt, pre niekoho tvár, stavba tela, alebo hlas, či vôňa. Pokiaľ na také nenatrafí, do pozoru jeho penis nepôjde. Naopak, ak ho niečo vzruší, nezáleží mu na tom, že mu dajú nálepku hetero alebo homosexuál.