Archeológovia v Turecku objavili dva do skaly vytesané obrazce, ktoré zobrazujú to, čo považujú za najstarší pokračujúci príbeh, aký bol kedy objavený. Nie sú si úplne istí, aký príbeh obrázky rozprávajú, ale jedna vec je jasná. Ústrednou postavou je muž, ktorý drží svoj stoporený penis.

a
Zdroj: Eylem Özdoğan

Dva kamenné reliéfy boli objavené v starovekom osídlení Sayburç v južnom Turecku. Vykopávky na mieste sa začali v roku 2021 a zatiaľ ešte nie sú ani všetky odkryté. No príbeh je už dnes jasný. Erekcia fascinuje nielen ženy, ale aj samotných mužov, no a tí majú od počiatku sveta túžbu sa ňou chváliť a rozprávať o nej.

Erekcia bez ženy

Archeológovia pomaly odkrývali príbeh a tešili sa aj na kypré tvary starovekých žien, no tie chýbajú. Namiesto toho je chlap obklopený zvieratami. Tie sú zobrazené z bočnej perspektívy. Na oboch stranách muža stoja dve veľké mačky, s najväčšou pravdepodobnosťou leopardy. Ich zuby sú obnažené a vykreslené veľmi podrobne.

Mimochodom, jeden z leopardov má tiež vyobrazený penis. Okrem toho sú v príbehu aj iné zvieratá, ktoré bojujú. Archeológovia sa tak domnievajú, že ide o príbeh akéhosi merania síl, ktoré je znásobené aj erekciou zúčastnených.

Prvý komiks vpísaný do skaly

Vzhľadom na opakovanie konkrétnych postáv, teda konkrétne chlapíka s erekciou a býka, archeológovia zistili, že reliéfy predstavujú pokračujúci príbeh. Inými slovami, scény sú súčasťou toho istého príbehu. Ide o teda o jednotlivé segmenty, ktoré tvoria celok, ako pri dnešných komiksoch.

A o čom tento intímny príbeh je? Nikto si nemôže byť dnes už stopercentne istý. Archeológovia sa domnievajú, že obrázky zobrazujú mytologickú postavu. Zrejme ide o muža, ktorý bojoval s nebezpečnými šelmami a na podčiarknutie mužnosti a sily je znázornená práve erekcia. Alebo išlo jednoducho len o príbeh, v ktorom muža v tom najlepšom prepadli divé zvery. A môže ísť o poučný príbeh typu, že netreba masturbovať, ak nie je bezpečné okolie. V každom prípade sa zdá, že najstarší zaznamenaný príbeh je o tvrdom mužskom penise.